Het zal nauwelijks betoog behoeven, dat de fotografie een belangrijke rol is gaan spelen op het tooneel van de grafische kunsten. De eerste „pbotographie" ver scheen in 1839. Na talrijke, en veelal zeer interessante proeven, verscheen omstreeks 1870 het lijncliché, de „zincografie"in 1882 vond Meissenbach te Weenen de „autotypie" uit, ook als „rastercliché" bekend ge worden. In ongeveer dezelfde jaren werd ook de licht druk meer en meer voor reproductie-doeleinden aan gewend en met haar de vele verwante procédé's als heliotypie, heliogravure, fotogravure, enz. Een in Ne derland door Mr. Asser te Amsterdam uitgevonden pro cédé is de foto-lithografie, waarin wij eenige getrouwe nabootsingen van topografische gravuren kennen, o.m. de Academie te Franeker. Alles wat zich in de jaren omstreeks 1880 als geïllustreerd tijdschrift uitgaf, heeft zich van een of meer dezer procédé's bediend. Het aan tal afbeeldingen van stadsgezichten die met behulp van de fotografie zijn ontstaan, is onnoemelijk groot. Fraai waren deze afbeeldingen niet altijd. De lichtdruk heeft echter dikwijls voortreffelijke reproducties gebracht, die in z.g. „plaatwerken" in portefeuilles werden ver spreid. De fotografie heeft de artistieke productie van zoovele groote meesters niet kunnen verzwakken, wat uit voor gaande bladzijden ruimschoots is aangetoond. Dat an deren van den dienst der fotografie gebruik hebben ge maakt, is evenzeer te aanvaarden. In dit verband moeten wij een oogenblik de aandacht vragen voor de alom bekende teekeningen van L. W. R. Wenckebach (1860— 1937). Zij verschenen voor het eerst in de z.g. Zon dagsbladen van het dagblad Het Nieuws van den Dag, in de jaren 1901—1905, De redactie dezer courant deed in 1907 een honderdtal van Wenckebach's teekeningen in boekvorm verschijnen als geschenk voor haar abon- né's. Een uitgebreidere uitgave met 200 reproducties van Wenckebach's teekeningen verscheen in 1926. De serieuze onderzoeker en verzamelaar, de architect 142

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 157