dig neervallende najaarsregen de wit-gele lichten van de straatlantaarns spookachtige, mistroostige schijnsels doet werpen op de natte gevels, in de donkere plassen en op het rouw-zwart van de rijtuigen, is een zijner mooiste creaties. Dit en soortgelijke onderwerpen zijn stukken poëzie van een onbeschrijfelijke schoonheid, waarin men soms de droeve stem van Paul Verlaine meent te hooren ruischen: „II pleure dans mon coeur, comme il pleut sur la ville Pieier Dupont (1870—1911) heeft vóór 1900 eenige prachtige stadsgezichten gemaakt. Nadien heeft hij zich geheel en al aan de kopergravure gewijd. Zijn „Ploe gende ossen" zijn alom bekend. Doch van plm. 1890 is de magistrale ets „Damrak te Amsterdam". Het is merkwaardig hoe deze groote meester zijn onderwerp heeft opgevat. Wat was het feitelijke, dat hem boeide? De licht-donker contrasten, de beweging, het lijnen spel van de scheepsmasten en huizenrij, de klaarheid van het licht? Of alles tegelijk? Alles is fijn-artistiek gezien en geobserveerd en meesterlijk verwerkt. Met luchtige doch volkomen beheerschte hand is zoo'n ta fereel op het koper getooverd. Buitengewoon verinner lijkt en stemmingsvol is ook zijn „Oude Kerksplein te Amsterdam" van 1895. Gerhard Christiaan Haverkamp (1872—1926) heeft zich niet alleen tot het stadsgezicht van zijn geboorteplaats Amsterdam bepaald. Uit Leiden kennen wij van hem de magistrale ets van de Mare-kerk; uit Hattem de be kende Molen; uit Hoorn het interieur van de Groote kerkdan nog zijn- frissche prenten van de mooie plek jes in de omgeving van Soest. In den tijd, dat hij te Abcoude woonde, ontstonden de Amsterdamsche tafe- reelen, de Zwanenburgwal, de Teertuinen, het IJ, de Elandsgracht, enz. Ook uit Brugge en het Antwerpsche land kennen wij eenige fraaie en knappe bladen. Ha verkamp is niet direct een leerling van Van der Valk geweest, doch ongetwijfeld heeft diens werk hem het meest geïnspireerd. Het onmiddellijke, impulsieve ka- 138

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 153