heeft hij in de buurten die hem bijzonder interesseer den een atelier gehuurd om dicht in de nabijheid te zijn van zijn onderwerpen. Hij heeft een tijdlang een woon schuit gehad van waaruit hij de stemmingen, het licht, de kleur geduldig en ongestoord kon observeeren. Zijn etsen zijn talrijk. De Montelbaanstoren, de Achter burgwallen, het Kolkje, de Heerengracht, de Binnen kant, de Oude Schans, het Damrak, Uilenburg, de Nieuwmarkt het zijn alle buitengewoon mooie pren ten, die telkenmale als wij ze bewonderen iets nieuws en iets anders vertellen, nooit monotoon zijn en voort durend een verrukking voor het geoefende kunstenaars oog. Ook Dordrecht met haar vele wateren en schilder achtige huizen heeft voortdurend zijn belangstelling genoten. Niet minder Rotterdam met de Leuvehaven, Bierhaven, enz. Het kleine Wijk-bij-Duurstede met Ruijsdaels „molen" heeft hij vele malen op de etsplaat geteekend. Willem Witsen is de meest toonaangevende kunstenaar onder de etsers van het stadsgezicht ge weest. De invloed van zijn impressionisme is zeer groot geweest en talrijke kunstenaars hebben zijn stijl nage volgd, hoewel niet altijd met verblijdende resultaten. Philip Zilcken (1857—1930) heeft een uitgebreid oeuvre nagelaten, doch voor een groot deel gevormd door reproductieven arbeid. Vele kunstwerken van zijn tijdgenooten heeft hij in het koper geëtst. Maar daar naast vond hij toch gelegenheid om ook eigen teeke- ningen te verwerken. Hij heeft vele begaafde leerlingen gehad, die hierna nog vermelding verdienen. Willem de Zwart (1862—1931) is eveneens een bewon derenswaardig en groot kunstenaar geweest, etser en dichter tegelijk. Zijn straattafereelen zijn prachtig, vol stemming, zoo vol, dat wij somtijds geneigd zijn te den ken dat eerder deze dan het eigenlijke onderwerp zijn grootste belangstelling heeft genoten. Het Buitenhof te Den Haag, waar de hooggehoede koetsiers bij hun zwartgelakte koetsen met magere paarden bespannen, wachten op de reizigers, terwijl de langzaam en gesta- 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 152