Frankrijk onder leiding van Eduard Manet en Claude Monet hoogtij vierde, de gebroeders Maris, Breitner, e.a. hun weergalooze „natuurstudies" exposeerden en James Whistier, Seymour Haden en Bracquemond door hun magistrale en meesterlijke etsen de kunstzinnige wereld ontroerden. De impressionisten zagen de wereld in kleuren, niet meer uitsluitend in vormen. Kleuren en licht hebben hun groote liefde gehad. Wat door Weis- senbruch was begonnen, stemming en sfeer en nuance te geven, werd door de generatie van '80 voortgezet en tot den hoogsten top opgevoerd. Het is niet toevallig, dat het stadsgezicht hun bijzondere belangstelling heeft gekregen. Zij zochten immers „het buiten", het licht in zijn oneindige spelingen, de kleuren in hun onzegbare nuancen, het leven en het milieu. Maurits W. van der Valk (1857—1935) is wel de oud ste van de groep Amsterdamsche etsers-impressionisten geweest, een man met een frisschen, blijden kijk op de dingen en in zijn hart een dichter, een fijnvoelend mensch, die „de stemming" in de natuur diep in zich kon opnemen en nauwgezet observeeren. Hij zag de schoonheid van een stadsbeeld bij mistig weer, als alle kleuren en omtrekken vervaagden en de nevel een rijk dom van nuancen schonk, schoon en niet te beschrij ven; als de fijne stofregen van den laten October-dag de stad in een droomkleed hulde; als de Juli-zon licht plekken fietste door de boomen, over het plein en tegen de oude gevels van de Amsterdamsche grachtenhuizen; als de menschen en dieren zich moeizaam en traag voortbewogen en vlekken en stippen geleken in de ruimte van licht; als het trillende water de spiegelingen van bruggen en schepen en kade opving. En al die menschen teekende hij zooals hij ze zag, niet zooals hij wist dat zij waren, niet als in een pose op het atelier, maar als „kleur-vlekken", onbestemd in hun omtrek ken, zooals zij hem schenen in het voorbijgaan of zich verwijderden of naderden. Alles en alles werd gebon den door die nooit precies te definieeren stemming, door 135

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 150