op zijn reizen heeft geboeid, wat hem grootsch en monumentaal voorkwam, in schets of teekening vast gelegd, maar ongetwijfeld is het totaal-beeld van een stad, zooals wij dat op zijn werken aantreffen, niet een werkelijkheid geweest. De stad, die hij heeft geschapen, was die van zijn verbeelding, een complex van de monumenten, die hij hier en elders had gezien. Niet alleen zijn de steden als geheel uit de fantasie en her innering verrezen, ook het afzonderlijke gebouw is veelal met het schoone habijt der verbeelding getooid. Slechts een enkele maal lukt het ons een of ander ge bouw met eenige zekerheid te identificeeren, doch in de meeste gevallen blijven wij „nabij" en „in den schijn" van waarheid en werkelijkheid. De vraag dringt zich op: Hebben Jan van Eijck en zijn tijdgenooten wel een volkomen juiste afbeelding van de stad gewenscht? Of hebben zij bewust haar uit de werkelijkheid onttrokken? Ongetwijfeld hadden zij geen afbeelding noodig, die, als in onze moderne reisgidsen den haastigen tourist moest bevredigen. Zij hadden niet noodig een bepaalde, met name te noemen stad te ge ven, maar een globaal, algemeen beeld, niet het gelij kend portret, maar het wezen. Hun onderwerpen lieten toe, noodzaakten zelfs, om de werkelijkheid te ont vluchten en de stad en het monument te verbeelden, zooals zij deze in oogenblikken van schoonheidsont roering hadden ondergaan. En van de beelden, die zich in hun herinnering hadden vastgezet, had de tijd wel licht de scherpe kanten eenigszins afgeslepen. De meesters leefden in een eeuw, waarin de meest grootsche kathedralen, die wij thans vergrijsd en ver schrompeld zien, nog betrekkelijk jonge bouwwerken waren. Zij ontwaarden hen als „moderne" scheppin gen. Zij wisten niet en konden niet vermoeden, dat het de monumenten zouden zijn, die in schoonheid, rijkdom en symboliek nooit overtroffen en tot op dezen dag de bewondering van de gansche beschaafde wereld zouden behouden. Hun belangstelling voor het nieuwe was 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 14