over. Meesters als Dirk van Lokhorst (1818-1893), die een der eerste etsers is geweest van het stadsgezicht in de 19de eeuw, paste de nieuwe methode reeds een en kele maal toe. Anderen deden hetzelfde, maar de resul taten zijn niet altijd geslaagd te noemen, begrijpelijk voor hen, die de techniek van het etsen eenigszins ken nen. Het zou lang duren aleer de etsen in volkomen vorm zouden verschijnen en het is een latere generatie geweest, die daarin meesterlijke proeven heeft geleverd. Doch toen deze verschenen, had de fotografie haar in trede gedaan en als reproductie-methode een groot stuk van het terrein der houtgravure en lithografie ingeno men. Dat geschiedde omstreeks 1880, toen het lijncliché en de zincografie of autotypie werden uitgevonden. Het is datzelfde beroemde jaar, waarin Willem Kloos, Albert Verweij, Van der Goes, Paap, Van Deventer, Van Deijssel, Boeken, e.a. zich gereed hadden gemaakt tot een „vernieuwing onzer poëzie en kunsten" en „De Nieuwe Gids" oprichtten, waarin zij hun denkbeelden en hun proza en gedichten konden publiceeren. Bijna al die dichters en schrijvers hadden vriendschapsbetrek kingen met schilders en etsers en teekenaars en door de voortdurende uitwisseling van gedachten en meeningen hebben de groepen elkander blijkbaar sterk beïnvloed. Er waren overeenkomstige idealen, er was een streven naar nieuwe vormen. Het merkwaardigste verschijnsel van deze idealistische openbaringen was, dat plotseling het stadsgezicht een onbekende belangstelling, en wat meer zegt, een levendige beoefening vond. En dat niet meer, als voorheen, terwille van ondernemende uitge vers, noch terwille van het samenstellen van „Gezich ten" of „Albums" of „Beschrijvingen", maar alleen en uitsluitend om de schoonheid van het gegeven, van het geval als zoodanig. Hun scheppingen verschenen niet meer in boeken en tijdschriften, maar waren alleen be doeld als openbaringen van schoonheid, de persoonlijke visie op een schilderachtig geval. Het waren de jaren, waarin het impressionisme in 134

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 149