meent er, zoo straks, Multatuli's Woutertje Pieterse met Femke te zien ronddwalen. Romantisch, ja, dat waren Weissenbruch's scheppingen ongetwijfeld. Zij lieten ruimte voor de verbeelding, zonder het „getrouw aan de waarheid" te verloochenen. Doch tevens waren zij verkondigers van een anderen tijdgeest, die komende was. De romantiek had, door haar wegen, allen aanleg om tot uitersten te geraken, in het bijzonder om het sentimenteele nu te verstaan in het hedendaagsche spraakgebruik te accentueeren. Het is haar zwakke zijde geweest èn de oorzaak van haar ondergang. Een reactie, die „het realisme" ging prediken, is dan ook niet uitgebleven. In hoeverre dit realisme in Nederland als geestesbeweging is geslaagd, moet hier buiten beschouwing blijven. Ten aanzien van de kunst openbaarde zij zich in een groote belangstel ling voor het eigene, d.w.z. men keek niet meer over de werkelijkheid heen, noch trachtte deze te „verbeteren", doch teekende bij voorkeur „het reëele" geval, dus ook land en stad, en straat en huis. Omstreeks het midden der eeuw werden deze verschijnselen merkbaar en nam de belangstelling voor het stadsgezicht vrij snel toe. De lithografen uit die jaren hebben zich evenzoo meer en meer toegelegd op de „reëele" teekenwijze, zonder „gevoeligheden". Het is hoogst interessant „den strijd der geesten" uit die jaren te volgen. Een jaar na het verschijnen van „Utrechts Oudheid" van Johannes van Liefland, kwam er blijkbaar als reactie op deze „oudheid" een „Album" van de pers, dat ook een groot aantal litho's met gezichten van de bisschopsstad bevatte, samenge steld door en met bijschriften voorzien van Dr. Wap. De litho's werden in kleuren gedrukt en elke prent was zorgvuldig afgedekt met een rose vloeipapier, alles even verzorgd als lieftallig. Maar de prenten lieten niets meer zien van de „oudheid", integendeel, het was het toen moderne Utrecht, dat Dr. Wap's interesse heeft gehad: de sociëteit, de nieuwe concertzaal, de nieuwe 132

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 147