liefdesverlangen, voorliefde voor de middeleeuwen en den riddertijd, vrijheid, heimwee naar de verte en het onbestemde, heldenvereering, geestdrift voor het edele, vriendschap, vereering van de natuur, eenzaamheid, nachtstemmingen en bleeke-maanglanzen, zwervers drift, weemoed. Het uitleven van het gevoel moest de daad van den romanticus zijn. Nederland heeft echter nooit een Byron of een Musset, noch een Jean Paul of een Novalis gekend. Niettemin hebben de Nederland- sche kunstenaars van omstreeks 1830-'40 toch een school gevormd, die met recht als de romantische be stempeld wordt. Zij zochten het vooral in „de oud heid" en in de natuur. Vervallen kasteelen en gebou wen, oude huizen en steden, eenzame hutten, dorps straatjes, ridderhistories en liefdesavonturen en wat dies meer zij, waren geliefde onderwerpen. Hun kijk op de natuur was evenzoo verre van alledaagsch. Oude eiken, roodbeschenen morgen- of avondluchten, verschrom pelde boomen, vergezichten, een eenzame visscherspink op de „oneindige" zee het waren deze en dergelijke motieven, die gaarne verwerking hebben gevonden. Hun gevoel en verbeelding plus hun liefde voor het oude gingen zoo ver, dat zij niet zelden alle oude torens, kerken, huizen, enz. van een bepaalde stad netjes in een gelid geplaatst en zoo een nieuwe straat gecreëerd heb ben. Of een bepaald gebouw sprak zoo hevig tot hun verbeelding, dat zij niet konden nalaten het in een ge heel uit de fantasie geschapen stadsbeeld te plaatsen. Of zij hebben een bepaalde kerk van een anderen toren of een toren van een andere kerk voorzien. Litho's van of naar P. G. Vertin (1819-1893) of Jan Hendrik Verheijen (1778—1846) zijn bijna steeds op deze wijze gecomponeerd. Doch in een uitgave als „Utrechts Oud heid" van Johannes van Liefland, hierboven reeds ge noemd, zijn de prenten uitsluitend naar oude, toen nog bestaande gebouwen of naar oude voorbeelden getee- kend. Niettemin zijn Lieflands getrouwe afbeeldingen niet minder romantisch getint. Het uitdrukkingsmid- 130

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 145