een of meer typische kijkjes had geteekend en uitge geven. En verschenen deze niet in „albums" of „sou venirs", dan waren daar nog de ontelbare „Almanak ken", die gaarne een of meer stadsgezichten hebben opgenomen. Bovendien en dat verschijnsel mag niet onderschat worden gingen de uitgevers van tijdschrif ten als „bijlage" een in lithografie uitgevoerde prent aan hun uitgaven toevoegen en daaronder ook stadsge zichten. Een van de meest bekende uitgaven uit die jaren is ongetwijfeld de „Kunstkroniek" geweest. Het tijdschrift verscheen voor het eerst in 1841, en elke aflevering bevatte een litho, meestal een afbeelding van een of ander kunstwerk. Uit den aard zijn de stadsgezichten in dit tijdschrift niet al te rijk vertegenwoordigd, maar hun artistiek peil is veel hooger, dan de vele prentjes met steden-verheel dingen in almanakken e.d. Naast al deze boeken en tijdschriften, enz. verschenen er nu en dan lithografieën, die ruimer van af meting, beter verzorgd en veelal in kleuren gedrukt waren. Een der fraaiste series is die door Chapuy, omstreeks 1850 uitgegeven „Panorama's van Amster dam", zeer mooie prenten, die ongetwijfeld tot de aller beste behooren wat in dit genre is voortgebracht. Ver der was het een lange stoet lithografen, die zich inzake het stadsgezicht verdienstelijk hebben gemaakt. C. W. Mieling, de leider van de Koninklijke Steendrukkerij te 's-Gravenhage heeft tal van litho's bezorgd en bij vele gelegenheden, feesten, enz. uitgegeven, waarbij de topografie niet gemist kon worden en die over het al gemeen nauwkeurig zijn geteekend. De firma Emrik en Binger te Amsterdam is niet minder actief geweest. De firma Desguerrois is eveneens bekend geworden door haar vele uitgaven. Maar deze en nog veel meer „fir ma's" werkten altijd naar teekeningen van anderen of wel de kunstenaars deden de door hen vervaardigde litho's bij hen uitgeven. Bepaalde lithografen van stadsgezichten zijn, behalve de hierboven uitvoerig be- 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 141