gelaten. Even duidelijk als de gebroeders Van Eijck ons den Utrechtschen Domtoren hebben uitgebeeld, zien wij het prachtige monument op een schilderij van den meester van Frankfort. Een ons onbekend kunstenaar heeft den Stichtschen toren mèt de kerk (in aanbouw) gegeven in den toestand van ongeveer 1460. Jan Joest heeft op een zijner scheppingen de Sint Nicolaaskerk te Calcar nauwkeurig afgebeeld. Hans Memling moet iets van de monumenten in Keulen gezien hebben, wat blijkt uit zijn verbeeldingen op de z.g. Ursula-schrijn, maar zijn „stad" vertoont ook gevels, die in Brugge inheemsch waren. Op het paneel „Het lijden van Chris tus" in het museum te Turijn, heeft hij een groot ge deelte van Jerusalem willen vertoonen, maar omgeeft de stad met een vestingmuur, slotgracht, enz. gelijk de Hollandsche en Vlaamsche steden die hadden en daar binnen zien wij allerlei fantastische bouwsels, naast monumenten, die in de werkelijkheid kunnen voorko men. Op een ander kunstwerk „Troonende Madonna" te Florence, meent men het Gravesteen te Gent te her kennen. De Meester van Alkmaar laat ons straatjes en pleinen aanschouwen, nuchter en zakelijk bijna. Op het bekende paneel „De Sint Elizabethsvloed" in het Rijks- Museum te Amsterdam, herkent men de Groote Kerk te Dordrecht. De z.g. maquette van en in de Sint Bavo- kerk te Haarlem, een werk dat aan Geertjen van Sint Jans wordt toegeschreven, geeft, voor het eerst, het gebouw-op-zich, zonder entourage, zonder stoffeering, zonder figuren of vergezichten. Op het z.g. Bladelin- altaar in het museum te Berlijn, ontdekken wij het kasteel te Middelburg. Jan van Eijck wij weten dat heel zeker - heeft veel gereisd. Hij kende de meeste steden van het Vlaande- renland, hij heeft de Noordelijke Nederlanden bezocht, werd naar Spanje en Portugal gezonden, kende wellicht ook Keulen en het Rijnland en het schijnt, dat in al die landen en steden de groote monumenten hem sterk heb ben geïnspireerd. Mogelijk heeft hij van veel, wat hem 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 13