Dat de graveurs uit dien tijd niet over voldoende tee kenkennis en over ruime artistieke gaven beschikten, wordt wel bewezen door het feit, dat velen de hulp inriepen van bekwame kunstenaars, die het gegeven voor hen op het houtblok teekenden. Johan Conrad Greive, die o.m. leerling is geweest bij den beroemden schilder van het stadsgezicht Cornelis Springer en dus het onderwerp uitstekend beheerschte, heeft vele teeke- ningen voor de graveurs gemaakt en daardoor zijn deze afbeeldingen de aantrekkelijkste geworden, die wij op dit gebied kennen. De uitgevers van de toentertijd ver schijnende tijdschriften als De Aarde en haar volken, de Katholieke Illustratie, Eigen Haard, e.a., lieten dik wijls de gravuren in het buitenland maken, of zij lieten bekwame houtgraveurs naar Nederland komen om uit sluitend voor hen te werken. Ook hebben buitenlanders zich in de hoofdsteden gevestigd, waar zij werkplaatsen hebbengeopend om de uitgevers van behoorlijk werk te voorzien. Een der merkwaardigste uitgaven met topo grafische prenten in die jaren verschenen is „La Hol- lande pittoresque" van Henry Havard, met bijne uitslui tend Fransche gravuren. De houtgravure had inmiddels een concurrente naast zich gekregen, de staalgravure, die haar menige flinke opdracht heeft ontnomen. De staalgravure was een vin ding van den Engelschman Lipton en omstreeks 1820 bekend gemaakt. De werkwijze is grootendeels gelijk aan die der kopergravure, doch het staal laat het ma ken van veel dunnere lijnen toe, waardoor het geheele beeld een meer verfijnd, doch ook veel koeler en stijver aanzien kreeg dan de kopergravure dit placht te geven. Ook de Hollandsche auteurs hebben nogal eens van haar diensten gebruik gemaakt, ofschoon geen onzer toenmalige kunstenaars eenig aandeel in het versieren van die boeken hebben gekregen. Bijna alle staalgra vures zijn uit Engelsche ateliers afkomstig. Eenige be kende uitgaven zijn „Gezichten in Holland en België" door N. G. van Kampen van 1828 en „Het Koninkrijk 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 137