sche afbeeldingen te worden gebruikt. Maar „het hout blok" bood den drukker het niet te onderschatten voor deel, dat het tegelijk met den tekst kon worden afge drukt, wat de kopergravure en ets niet toelieten. Het is dus begrijpelijk, dat Bewick's houtgravure onmiddellijk de volle belangstelling van de grafische kunstenaars, van de drukkers en van de uitgevers heeft gekregen. Het belangrijkste gevolg van de nieuwe vinding en zeker ten opzichte van de topografische prent is ge weest, dat zij een geheel nieuwen vorm van uitgave heeft doen ontstaan, n.I. het geïllustreerde tijdschrift. Het tijdschrift bracht het leesgrage en nieuwsgierige publiek tal van bijdragen van den meest uiteenloopen den aard en bovendien kon het zich verlustigen aan afbeeldingen van alle mogelijke gebeurtenissen en din gen, kunstwerken, vreemde landen en volken en wat dan ook. Omstreeks 1830 verscheen als eerste tijdschrift „London News", spoedig gevolgd door vele andere, en wel in bijna alle hoofdsteden der wereld. Een van de eerste Nederlandsche geïllustreerde tijdschriften is „De Aard bol" (1837) geweest. Vorm en inhoud waren hoogst primitief, doch wat het ergste was, de afbeeldingen wa ren van houtgravuren afgedrukt, die de uitgevers van buitenlandsche, Engelsche en Fransche, collega's had den overgenomen. En zoo werd het Nederlandsche pu bliek van het actueele nieuws op de hoogte gehouden, dat inderdaad al eenige jaren oud was. De oorzaak was niet ver te zpeken. Nederland had in die jaren geen bekwame houtgraveurs. De ontwikkeling van het nieu we procédé, dat elders onmiddellijk na zijn verschijnen ter hand was genomen en tot een zekeren bloei was gebracht, was hier te lande volkomen veronachtzaamd. De houtgravuren, die Nederlandsche meesters eenige jaren na het oprichten van „de Aardbol" hebben ge leverd, konden als gravure, noch als teekening op eeni ge artistieke waardeering aanspraak maken. Van de weinige topografische afbeeldingen, die dit tijdschrift 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 134