het meest onmiddellijk en het meest duidelijk tot de verbeelding. Jan van Eijck heeft den Utrechtschen Dom toren in het midden van zijn meest diepzinnige schep ping „De aanbidding van het Lam" geplaatst. Op dit en op vele andere van zijn kunstwerken treffen wij tal rijke gebouwen, wier machtige massa's en verfijnd lijnenspel langdurig en vast in zijn herinnering be waard moeten zijn gebleven. Welk een rijkdom aan torens en kerken vertoont het stadsgezicht op de „Ma donna met den kanselier Rolin" in het Louvre te Parijs. Hoe moet de kunstenaar getroffen zijn geweest bij het zien van den bouw van den machtigen toren „door den kleinen mensch", zooals hij ons op zijn schepping „Sint Barbara" in het museum te Antwerpen vertoont. In de kunstwerken van den dichterlijken Hans Memling ont dekken wij monumenten, die herinneringen opwekken aan het Oosten, aan Jerusalem. Fantastisch gecompo neerde bouwwerken treffen wij ook bij Rogier van der Weijden. Al vertellende kleurde en kruidde hij zijn verhaal met fijn-geestige scherts en accentueerde en contoureerde de fragmenten die hem bijzonder lief wa ren. En toch, als hij op het rechter-luik van het z.g. Merode-altaar, waarop wij den Heiligen Jozef bezig zien muizenvallen te maken waarvan hij er een voor den volke geëtaleerd heeft ons een doorkijk laat in een straatje, dan meenen wij dat als „ergens gezien" te her kennen. De meester van de Tiburtijnsche Sibylle geeft ons een blik op een alleraardigst pleintje, dat wij met name zouden willen maar niet kunnen noemen. Petrus Christus, de meester van Flémalle, e.a. laten ons even eens gissen welke stad en welke gebouwen hen hebben geïnspireerd of hen tot voorbeeld hebben gediend. De steden en dorpen op de werken van Jeroen Bosch zijn onwezenlijk en onorganisch, schematisch-fantastisch. Bellegambe en veel andere meesters stelden zich tevre den met gefantaseerde architectuur. Doch niet altijd hebben de vroege meesters ons omtrent de door hen afgebeelde bouwwerken in het onzekere 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 12