kathedraal. Om die hoofdkerk en binnen die vesting muren voltrok zich het bonte veelkleurige spel van het leven, dat zich bewoog tusschen uitersten: vrome en stille contemplatie en ongebreidelde heftigheid. De stad, zooals zij zich als geheel, van de verte uit aan den reiziger voordeed, vertoonde dezelfde tegenstellingen: kathedraal en vesting, stichtingen voor liefdadigheid naast schavot en galg. Het zijn contrasten, die wij voort durend ontmoeten als wij de beeldende kunst beschou wen èn ons verdiepen in de geschiedenis dier tijden. Wij worden geplaatst tegenover een wereld van schoon heid en levensverdieping, ernst en vrede, vroomheid en zelfbespiegeling èn een wereld van strijd en hartstocht, van ruwheid en geweld, felheid en ellende. De moderne mensch kent die schrille tegenstellingen niet meer, dat bontgekleurde leven, die mengeling van innige vertee- dering en grove openbaringen. Het beeld van de stad, dat de middeleeuwsche kunste naars ons hebben nagelaten, is dan ook een geheel ander, dan wij uit de historische literatuur dier tijden leeren kennen. De afbeelding van de geheele stad, dus van een binnen de vestingmuren bebouwde kring, zul len wij vrij laat aantreffen. Het waren voornamelijk de godshuizen, die tot de verbeelding van den kunste naar hebben gesproken, de torens die als fijngeweven kantwerken tegen de blauwe lucht prijkten, de kathe draal, die als een lied uit de aarde naar den hemel oprees. Wie de „beeldspraak" van een kathedraal weet te verstaan, ontdekt al spoedig den diepen zin, de wor steling der ziel van den middeleeuwschen mensch, zijn streven naar geluk en vrede. Het is de groote daad van hun bouwmeesters geweest, om al de bewogenheid van 's menschen leven, om al zijn zielsverlangen, zijn lijden en opgang, tot een hechte, klare en onverbrekelijke en beeldrijke compositie te formeeren, tot een eenheid te binden, die èn doel èn schoonheid dienen zou, een beeld vol poëtische constructie en constructieve poëzie. Het grootste en meest grootsche stedelijke monument sprak 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 11