Jac. van Meurs die had aangegeven. Vooreerst de beide Stoopendaals, Bastiaan (1637-1707) en Daniël (1685- 1713) en met hen Jan Goeree (1670—1731). De Stoo pendaals hebben zich verdienstelijk gemaakt door hun strenge en klare gravures „in vogelvlucht", van tal van buitenhuizen en parken, die in velerlei uitgaven zijn verschenen. De vermaarde prenten in „De Zegepralende Vecht" van 1719, hebben den naam van Daniël Stoo- pendaal alom verspreid en doen waardeeren. Jan Goeree, leerling van Gerard de Lairesse, werkte wat stijfjes, eenigszins reglementair. Meer kleurig zijn de gravuren van Jacob Houbraken (1698-1780), die hoofdzakelijk portretten heeft geleverd van bijna alle voornamen in den lande, maar die een enkele maal, op dezelfde verzorgde wijze, een stadsgezicht of een mo nument heeft gegraveerd. Ook Jan Punt (1741-1779), de beroemde tooneelspeler en tevens kastelein van den Amsterdamschen Schonuwburg en daarbij een zeer ver dienstelijk graveur, heeft niet kunnen nalaten somtijds een gezicht van zijn mooi Amsterdam in het koper te brengen. Er zijn onder de vele teekenaars, die zich met de ver beelding van stad en land hebben beziggehouden, en kele te noemen, die onze speciale aandacht verdienen. Adriaan van der Laan (1684—na 1755) is een meester geweest, die heden nauwelijks nog genoemd wordt, doch hij was misschien een van de meest aantrekke lijke etsers van zijn tijd. Het schijnt, dat hij voor ver schillende uitgevers heeft gewerkt, maar ook heeft hij voor eigen rekening een kleine maar alleraardigste ver zameling uitgegeven „Zee-, land- en Stroomlust, Be staande uit verscheidene gezichten naar het leven ge- teekend". Als een voortreffelijk voorbeeld van zijn kunnen en van zijn geestige visie kan de prent „De Haringpakkerstoren" (te Amsterdam) dienen. Aan den voet van den toren worden door eenige mannen de ha ringen in tonnen gepakt, andere kruien gevulde vaten weg, laden hun karren vol, die getrokken worden door 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 116