den nieuwen geest. Alles in hun concepties is dun, teer, fijn, nooit strak, nooit donker, nooit fel. Het lijkt ons, alsof zij hun verbeeldingen hebben waargenomen in het stille, rustig stralende morgenlicht, toen de natuur nog te peinzen lag over een zoeten droom. Wij zullen onze aandacht allereerst moeten schenken aan de kunstenaars, die zich niet meer hebben bepaald tot het maken van afbeeldingen van de eigen stad en eigen provincie, maar die alle gewesten hebben door kruist om het merkwaardige, historische en schoone dat zich aan hun oogen voordeed, in hun schetsboek vast te leggen. De eerste, die zulks deed, is Abraham Rademaker (1675—1735) geweest. Hij was de zoon van een glazen maker. Zijn biografen vertellen, dat hij nooit een leer meester heeft gehad. Hij was een self-made man, daar bij zeer actief en oorspronkelijk. Het aantal prenten en prentjes van zijn hand, is op eenige duizenden exem plaren te schatten. Zijn naam heeft hij vooral gevestigd door zijn uitgave „Nederlandsche en Kleefsche oud heden", verzorgd door den toen zeer bekenden uitgever Izaak Tirion te Amsterdam, in 1727. Het werk ver scheen in zes deelen en bevat 301 prenten, hoofdzake lijk uit het Geldersche land. Deze verzameling was reeds eerder door hem zelf uitgegeven. Doch hij heeft ons nog veel meer bezorgd, o.a. in 1727 „Spiegel van Amsterdams Zomerfreugd", in 1728 „Hollands Tempe verherelijkt", in 1731 „Hollands Arcadia" en „Rhijn- lands fraaiste gezichten" (met 100 prenten), enz. Na zijn dood verscheen nog in 1736 „Soixante en dix- sept vues d'Alcmar, Delft et Dordrecht", gegraveerd naar zijn teekeningen door L. Schenk. Rademaker's prenten hebben altijd betrekkelijk kleine afmetingen, gemiddeld 10X7 cm. Karakteristiek voor zijn etsen is, dat hij zelden eenig menschelijk figuur in zijn composities opneemt. Hij laat het onderwerp zoo duidelijk mogelijk te voorschijn treden, heeft aardige „voor-gronden", werkt uiterst eenvoudig, componeert 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 110