Op ongeveer gelijke wijze als het Muiderslot, doch met wat meer woonruimte, was het kasteel te Zuilen aangelegd. Het dateert uit omstreeks 1300. Het vierkante binnenplein was aan drie zij den door woonvertrekken omsloten. De hoeken waren, evenals bij het Muiderslot, versterkt met torens, doch kleiner van afmetingen dan die te Muiden. Een zware poort beschermde den toegang. De geschiedenis van het Huis te Zuilen verschilt zeer van die van het Muiderslot. Hier zien wij een opeenvolging van adellijke families. Na het ge slacht Zuilen, dat zijn naam aan het kasteel ont leende, kwamen de Borsselens. De laatste van hen was de uit onze vaderlandsche geschiedenis bekende Frank van Borsselen, de vierde echtgenoot van Jacoba van Beieren. Hun huwelijk was kinderloos; de erfgenamen van heer Frank en vrouwe Jacoba waren zijn zuster Eleonora en haar man Jan van Buren. Na deze kwamen de Culemborchs, de La- laings en de Rennenberghs. In 1611 werd Zuilen verkocht aan Caspar Quinyet, die het korten tijd later op zijn beurt overdeed aan Adam van Look horst, heer van de Lier en Alkemade. In 1670 ten slotte werd de familie van Tuyll van Serooskerken door erfenis eigenaar van het kasteel. Zuilen bleef dus, op één onderbreking na, steeds in het bezit van adellijke geslachten. Wij weten, dat deze heeren niet het geheele j aar door op het slot woonden. De Borsselens hun naam zegt het reeds be hoorden elders thuis. Zij bezaten nog andere kas- 17 Heemschutserie, 40, 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 17