op een regenachtigen Septemberavond in één der stads parken van Antwerpen. Ik wachtte, op de terugreis van één mijner eerste beiaardlessen bij Meester Jef Denijn, op aan sluiting naar Holland en wandelde in den drenzenden na jaarsregen doelloos wat rond, om den tijd te korten. Ik belandde in een park, waar ik op een droge bank even rustte. Ik overdacht nog eens de wenken, die Meester Denijn mij dien dag gegeven had en het heerlijke uur op Meche- lens toren. Daar opeens viel een enkele sonore slag op een prachtklok, die herhaald werd, steeds forscher en uitdijde tot een gebeier van onuitsprekelijke schoonheid, zoo vol komen in overeenstemming met de najaarsatmosfeer, die in het park hing; een oneindige melancholie klonk erin. Het was waarschijnlijk eenvoudig de roep tot het lof in één of andere Katholieke Kerk in den omtrek en klonk daar dag in dag uit; niemand in de omgeving lette er misschien bijzonder op. Voor mij was dit gelui op dat oogenblik een openbaring van de diepste schoonheid. Een ander geval. De Mechelsche beiaard bestaat uit klok ken van 12 verschillende gieters, het grootste aantal zijn Hemony-klokken. Nu laat de onderlinge zuiverheid van de klokken van die verschillende gieters, vooral in de bassen, nogal wat te wenschen over. Door den omgang met die klokken tijdens de béiaardlessen en het luisteren naar medeleerlingen gaat men ze tenslotte kennen en herken nen en de minder goede op 't gehoor eruit kiezen. En dit is het wonderlijke, zoodra deze beiaard door Mr. Denijn bespeeld werd, vergat men te luisteren naar onzuivere klokken, vielen ze niet meer op, doordat men geheel op genomen werd in de zeer aparte en eigen sfeer der beiaard- muziek. Het opmerkelijke is, dat men deze gewaarwording ondergaat, ondanks de op andere oogenblikken zeer posi tieve wetenschap van de onzuiverheid van een bepaalden beiaard. Het is ook geen kwestie van gewennen aan een bepaalde afwijking, want bij een andere gelegenheid, bijv. bij het afloopen van het automatisch speelwerk, hoort men de afwijkingen weer zeer duidelijk. Dit is geen uitsluitend persoonlijke ervaring en beperkt zich niet tot den Mechelschen beiaard. Van verscheidene 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 9