80 Naar gelang de grootte van den beiaard en de hoogte der omringende bebouwing, moeten de klokken tusschen de 40 en 65 m hoogte worden geplaatst. De klokkekamer moet liefst een vierkanten vorm en vol doende hoogte hebben: 1°. om de klokken regelmatig in rijen boven elkaar te kunnen hangen, 2°. om een kamertje voor het beiaardklavier te kunnen plaatsen. In iederen wand van de klokkekamer moeten ruime openin gen uitgespaard worden, waarvan de oppervlakte en de hoogte in verhouding moeten zijn met de grootte van den beiaard. Er moet ook een juiste verhouding zijn tusschen de oppervlakte der torenvensters en der penanten. De vensters zorgen voor voldoende uitstraling van het geluid, de penan ten houden den klank in zekere mate in den toren vast, waardoor de afzonderlijke tonen der tremolo's versmelten tot een aangehouden toon. Helaas is er onder de beiaard inrichters een misverstand ontstaan ten aanzien van de door Jef Denijn gebruikte uitdrukking „gesloten toren". Men is torens voor beiaard gaan inrichten door de klokke kamer met galmborden van de buitenlucht af te sluiten en meende hierdoor een gesloten toren te krijgen. Men bereikte wel, dat getremoleerde accoorden goed samen smelten, maar ook toonladdervormige figuren en ander passagewerk vloeien in elkaar en maken het spel ondui delijk. De belangrijke functie van de niet afgeschutte ven sters is hierbij over het hoofd gezien, (zie Afb. 31 en 33) En wat nu de plaatsing der klokken in de klokkekamer be treft, die moet liefst zóó ruim zijn, dat de omvang der klok ken slechts een deel van haar kubieken inhoud vormt en er aan alle kanten van den klokkestoel voldoende ruimte over blijft voor het samensmelten der klanken. De wanden van een gesloten klokkekamer vervullen eenigszins de functie van den zangbodem der piano. De klokkestoel wordt dus in het midden van den vloer geplaatst. Hij moet een stevig geheel vormen en samengesteld zijn uit eiken balken, die niet tegen de torenmuren mogen steunen. IJzeren of stalen binten kunnen voor het ophangen van klokken niet ge-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 99