73 den de nieuwe spellen uit Engelsche klokken, in de volgende 10 jaren stonden er zes op naam van de firma Van Bergen te Heiligerlee en één beiaard en twee uitbreidingen op die van de firma Petit Fritsen, wel een verheugende op leving van de Vaderlandsche gietkunst. Onderstaande lijst van nieuw aangeschafte en uitgebreide beiaarden, met vermelding van gieter, klokkenaantal, kla- vieromvang en toonhoogte, geeft een indruk van de herle ving van de belangstelling in de beiaardkunst in ons land. In 1905 opende Lochem de rij met een spel van 29 klok ken van G. en F. Paccard (Annecy le Vieux, Haute Sa- voie), een geschenk van den Heer G. Naeff aan de Ge meente; de klavieromvang is c1 tot g3 (min f1 en bes1), voorwaar een wonderlijke dispositie. Het ontbreken van deze onmisbare klokken en de hopeloos valsche onderlinge stemming maken het instrument onbespeelbaar. Daarna volgde in 1911 Appingedam met een 2-octaafsspel van den Engelschen gieter John Taylor Co. Klavier- omvang: c1 tot c3. Stemming: normaal. Dezelfde gieter leverde achtereenvolgens: In 1913 voor den St. Jacobstoren te Vlissingen, ter ver vanging van den in 1911 door brand vernielden beiaard van 40 klokken van A. van den Gheyn, een spel van 33 klokken. Klavieromvang: c tot a2; stemming: e. In 1914 den beiaard voor het stadhuis te Eindhoven, be staande uit 25 klokken. Klavieromvang: c1 tot c3; stem ming: normaal. In 1915 voor het kasteel Nijenrode bij Breukelen zes voor slagklokjes. Stemming: c1. In 1920 de grootste volledige chromatische beiaard van ons land voor het nieuwe stadhuis te Rotterdam, een ge schenk aan de stad van de Heeren Phs. en P. van Omme ren, omvattende 4 octaven, van As tot as3, dus 49 klokken. Helaas is deze beiaard bij het bouwen met het broek systeem uitgerust en daarmede kon de volle schoonheid niet tot zijn recht komen. De bassen zijn zoo sonoor en vol van klank, dat zij voor Hemony's niet behoeven onder te doen. De kleinste klokjes zijn wat kort van klank, doch dit was ook één der eerste carillons, waarin zulke kleine

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 92