72 ter) gieters van luidklokken, „chimes" en „peals", sedert vele geslachten, zich op het stemmen van klokken ging toe leggen en wel met goede resultaten. Een tiental jaren later kreeg zij een mededingster in de firma Gillett Johnston te Croydon (bij Londen). Zij hebben tot om streeks 1930 een twintigtal nieuwe beiaarden in ons land geleverd, waaronder tien groote van 3 tot 4 octaven. In 1925 vormde het 2-octaafsspel van de firma Petit Fritsen te Aarle-Rixtel, opgesteld op den beganen grond op het terrein van de beiaard-tentoonstelling te 's-Herto- genbosch, een eerste teeken van herleving van de Oud- Nederlandsche kunst. Hoewel als eerste proeve zeer te waardeeren, liet de zuiverheid van dit spel nog veel te wenschen over. In 1932 kon men op de jaarbeurs te Utrecht een tweede proeve beluisteren, nu van de firma A. H. van Bergen Zoon te Heiligerlee, bestemd voor den Cuneratoren te Rhenen. Dit 2-octaafsspel beteekende een flinke schrede voorwaarts. Het in 1935 eveneens door dezen gieter op de jaarbeurs opgestelde lichte beiaardje voor Den Helder toonde wederom een vooruitgang. Hierna heeft Van Ber gen in de jaren 1937, '38 en '39 drie grootere beiaarden en één 2-octaafsspel gegoten, respectievelijk voor Bergen op Zoom, Leiden, Hoorn en Hoogeveen, die, wat de onderlinge zuiverheid der klokken betreft, zeer verdienstelijk zijn. In 1938/39 heeft de firma Petit Fritsen een 2-octaafs spel gegoten, dat een grooten vooruitgang vertoont bij het spel van 1925 van dezen gieter. De onderlinge zuiverheid der klokken laat weinig te wenschen over en zij zijn vol en welluidend van klank. Behalve deze twee gieters werkt in ons land nog de firma Gebr. Van Bergen te Midwolda. Deze giet echter alleen luidklokken, die wat de onderlinge stemming betreft, sterk doen vermoeden, dat deze firma geen afgestemde klokken levert, waardoor het maken van beiaarden voor haar uit gesloten is. Tusschen 1900 en 1942 ontstonden in ons land 30 groote en kleine beiaarden en drie chimes, terwijl vier beiaarden met 8 tot 12 klokken werden uitgebreid. Tot 1930 beston-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 91