Ook Schoonhoven heeft een spel van denzelfden omvang uit 1775 van Andreas v. d. Gh. Het hangt aan den buiten kant van het doorluchte torentje van het stadhuis in cir kels, zoodat het slechts door middel van broekverbinding bespeeld kan worden. Veere heeft in den stadhuistoren 34 klokken, waarvan 23 gegoten door Pieter van den Gheyn in 1735, acht door Andreas in 1790 en drie door A. H. van Bergen (Heili- gerlee) in 1872. Klavieromvang: c tot c3 cis, dis en gis). Stemming: cis. De klokken hangen tusschen de stij len van de doorluchte lantaarn. Zij kunnen niet bespeeld worden, doordat het beiaardklavier verwijderd is; het mechanisch spel is zeer gebrekkig. Sedert 1937 bestaan er plannen bij het gemeentebestuur tot restauratie, die echter door ontoereikendheid der geldmiddelen nog niet tot uit voering zijn gekomen. Sneek bezat tot 1930 in den Martinitoren het eenige carillon van Joan Christiaan Borchardt (Enkhuizen), bestaande uit 26 klokken, gegoten in 1771. De omvang was c tot f3 cis, dis, fis en gis)De klank der klokken was leelijk, de stemming hopeloos, zoodat het niet te verwonderen is, dat het instrument de laatste jaren van zijn bestaan door het slechte onderhoud in een jammerlijken toestand ver keerde. In 1930 is het door een nieuw 2-octaafsspel van Gillett Johnston vervangen. In de 19e eeuw zijn geen nieuwe klokkenspelen ontstaan, de inzinking van de belangstelling in de beiaardkunst ging daarmee parallel. Te betreuren is, dat daardoor de giet- kunst achteruit ging en vooral, dat de kunst van het bij- stemmen van klokken in ons land verloren ging. Toen in het begin der 20e eeuw de belangstelling voor het klokkenspel begon te herleven, waren de gieters, die alleen van de levering van luidklokken waren blijven bestaan, niet in staat aan de eischen, die het vervaardigen van een goeden beiaard stelt, te voldoen. Tegelijkertijd echter be gon die belangstelling zich in Engeland en Amerika te ontwikkelen en dit was oorzaak, dat de oude Engelsche firma John Taylor te Loughborough (graafschap Leices- 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 90