INLEIDING Zou er wel één onderwerp te behandelen zijn, waaraan zoo'n romantische, geheimzinnige sfeer verbonden is, als de klok? Zelfs wij, Nederlanders, ervaren ondanks onze beruchte nuchterheid den invloed van den klokkeklank en door mijn werk als beiaardier ben ik dikwijls in de ge legenheid geweest waar te nemen, welk een indruk alleen het zien van een groote klok maakte. Want zelfs oninge- wijden in de kunst van het gieten en bespelen van klokken ondergaan de schoonheid van vorm van een Hemony-klok, alleen door het aanschouwen van de sierlijke welving van haar flanken en slagring, haar prachtig bewerkte festoe nen en engelenfiguurtjes en haar in kloeke, duidelijke let ter geboetseerde randschriften. En dit betreft nog slechts haar zwijgend uiterlijk. Wie ze daar stil, hetzij als enke ling in een luidstoel, hetzij in rijen in den klokkestoel van een grooten beiaard, ziet hangen, vermoedt niet welk een bron van schoonheid zij herbergt, die zij gaat uitstorten in de klokkekamer en door de galmgaten in het lucht ruim, zoodra de klokkenluider haar in beweging brengt, of de beiaardier door middel van zijn klaviertoets haar klepel beroert. Er is met den klokkeklank iets wonderlijks, hij wekt stem mingen van de meest uiteenloopende soort. Denk bijv. aan het vroolijk gebeier van alle klokken van een stad tezamen op een feestdag, of aan den somberen klank van één of twee klokken met groote secunde of kleine terts interval, beurtelings geluid bij een begrafenis, of de velerlei stem mingen, die de beiaardier met dezelfde klokken in één uur tijds te voorschijn kan tooveren. Of aan het verschil in klank van dezelfde klokken, geluid of bespeeld op een hel deren ochtend vol stralenden zonneschijn, of op een zwoe- len zomeravond tusschen zonsondergang en maansopgang of bij wintersche kou in heldere vrieslucht. Eén enkele luidklok kan ontroeren, zonder melodie of harmonie, alleen door haar klank en rythme. Onvergetelijk is voor mij in dit opzicht een indruk, dien ik heb opgedaan 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 8