70 Maastricht kreeg in den toren van de St. Servaaskerk in 1767/68 een spel van 40 klokken van Andreas v. d. Gh. Klavieromvang: c tot f3 cis en dis). Stemming: f. Nijkerk bezit een welluidenden beiaard van denzelfden gieter van 34 klokken, in 1777 gegoten bij drie luidklokken uit 1775 van Alexius en Henricus Petit en één van Taylor. Klavieromvang: c tot d3 cis en dis). Stemming: es. Dit is de tweede beiaard, die op aanwijzingen van Jef Denijn gerestaureerd werd. Bovendien werden bij een la tere restauratie de klepels verzwaard; bij alle meerendeels lichte beiaarden van dezen gieter zijn de klepels te licht, hetgeen van grooten invloed op het klankvolume is. Nijmegen heeft in den St. Stephenstoren een spel van 36 klokken, waarvan 32 gegoten door Pieter en Matthias v. d. Gh. in 1738 en 4 door Jean Baptiste le Vache in '1734. Klavieromvang: c tot c3 cis). Stemming: normaal. Schiedam kreeg in 1786 een spel van 38 klokken van Andreas v. d. Gheyn. De zuiverheid van het hoogste octaaf laat veel te wenschen over. Klavieromvang: c1 tot d4 cis). Stemming: b. In 1937 heeft dit carillon een grondige restauratie onder gaan. Hoewel van het binnen in den toren hangen der klokken moest worden afgezien, werden zij toch logischer in hetzelfde venster opgehangen, waar zij zich voorheen bevonden, n.1. van onder naar boven steeds in grootte afnemend. Het klavier, dat vroeger een verdieping lager dan de klokken in de uurwerkkamer stond, is in een cabine vlak bij de klokken geplaatst, het broeksysteem is door tuimelaars vervangen, de klepels der kleine klokken zijn zwaarder gemaakt, terwijl de kleinste luidklok (van Cl. Noorden en J. A. de Grave uit 1710) een fis-klok aan het pedaal is toegevoegd. Daar dit carillon, evenals de andere van dezen gieter, door de toevoeging van dis in het onderste octaaf een aanwijzing geeft, dat Van den Gheyn getracht heeft het in de getemperde stemming af te stem men hetgeen hem echter slecht gelukt is zou het in de toekomst in aanmerking komen om evenals dat van den Jacobstoren te 's-Gravenhage in de gelijkzwevende tempe ratuur te worden bijgestemd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 89