68 Van hun beide neven Claude en Mamertus Fremy schijnt de eerste het meest muzikaal begaafd te zijn geweest. Hij was zijn broeder behulpzaam bij het afstemmen der klok ken. Behalve eenige afzonderlijke klokjes, die als uitbrei ding voor Hemony-beiaarden geleverd werden, is slechts één volledig spel van Claude Fremy bekend, n.1. dat te Leeuwarden in den stadhuistoren, dat 32 klokken uit 1686 omvat. Klavieromvangc1 tot g3. Stemming: normaal; ter wijl hieronder nog een bes-klok, in 1632 gegoten door Hans Falck, aanwezig is. De zes grootste klokken van den vroegeren Hemony-bei- aard van het stadhuis te Leiden vermeldden als gieter den naam van Mammerus Fremy. Pierre Hemony goot in 1677 drie heiaarden van 32 (35) klokken. Eén dezer spelen heeft hij voor Leiden bestemd. Zijn neef heeft deze reeks na Pierre's dood voltooid en in 1680 de nog ontbrekende basklokken gegoten. Van twee andere leerlingen der Hemony's, Claes Noorden en Jan Albert de Grave, bestonden behalve een aantal groote en kleine klokken, zoowel met ieders naam afzon derlijk als met beide namen tezamen twee groote beiaar den, die beider naam dragen, n.1. die van de St. Pieters kerk te Leuven, bestaande uit 40 klokken, die zeer mooi was maar in 1914 werd verwoest, en die van den Abdij toren te Middelburg, van 1714/15, die eveneens 40 klok ken had en van de beiaarden, die niet door de Gebr. He mony zijn gegoten, één der mooiste was. Klavieromvang: A, c d3. Stemming: G. Deze prachtige beiaard ging in Mei 1940 verloren. Hij was voorzien van een zoogenaamd piano-klavier en zou juist onder toezicht van den Nederl. Klokken- en Orgelraad een grondige restauratie onder gaan, waarbij herstelling van het oorspronkelijk stokken- klavier één der eerste oogmerken was. Het voormalige beiaardje te Hattem van 20 klokjes bevatte er 12 van J. A. de Grave, resp. gegoten in 1722, '23 en '27, een aanvulling van een oudere voorslag van 6 klokjes van Frangois Symon uit 1635/36. In het begin dezer eeuw verkeerde het in een toestand van verregaand verval en in 1928 werd het vervangen door 2-octaafs Taylor-spel.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 87