bovendien zoo weinig ruimte, dat de bespeler te dicht bij het klavier moest zitten en zijn hoofd door een gat in de zoldering moest steken. Ten behoeve van een betere plaatsing der klokken is in den koepel, rustend op de bintconstructie van den toren, een zware eikenhouten klokkestoel gebouwd, waarin aan den ondersten balk de twee grootste Van Wou's een plaats hebben gekregen. Aan de rivierzijde zijn tusschen de stij len de zes daarop in grootte volgende gehangen, de grootste onder, de kleinere boven, (zie afb. 34) Hiermede werd er een beter evenwicht in den toren, die 1.40 m uit het lood staat, bereikt. Een uitbreiding met de ontbrekende klokken d en e is wel geadviseerd, doch wegens financieele bezwa ren niet tot uitvoering gekomen. Wel is het klokje g2 van Haverkamp om zijn onzuiveren en doffen klank door Petit en Fritsen hergoten en heeft deze gieter er nog 7 klokjes van b2 tot f3 bijgegoten. De kleinere klokken zijn in twee dubbele rijen in den nieuwen klokkenstoel gehangen. Op het klokkenplat is een cabine gebouwd, waarin het bei aardklavier is geplaatst; de bespeler heeft hierdoor de vol ledige controle over zijn spel gekregen. Door de regel matige ophanging van de klokken in rijen is het mogelijk geworden het vroeger noodzakelijke broeksysteem te ver vangen door het tuimel aarsysteem en hiermede is deze historische beiaard voor het kunstspel geschikt gemaakt. De derde beiaard, waarin Hemony de reeds aanwezige groote klokken, hier luidklokken, als basis voor zijn reeks gebruikte, is die van den Martinitoren te Groningen. De grootste van de drie door Hendrick van Trier in 1578 ge goten luidklokken heeft den grondtoon Fis (volgens de stemvork: F +12/16 of Fis 4/16 van toonafstand), de tweede geeft den toon Ais, de derde B, terwijl met den toon cis de reeks van Hemony inzet, die vermoedelijk 35 klokken omvatte, waarvan Frans er 31 in 1662/63 en Pie- ter er vier in 1671 goot. In 1788 heeft Andreas van den Gheyn (Nijvel) het fis2-Klokje hergoten en er drie kleine klokjes bijgegoten, zoodat de geheele reeks 40 klokken omvatte. Hoewel de 2e en de 4e klok uit de Hemony-reeks ontbreken, blijkt uit de stemming, die volgens de stem- 65 Klokken en Beiaarden 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 84