64 De acoustisch minder voordeelige wijze van ophanging der klokken in een ijzeren klokkenstoel werd niet gewijzigd. Voor een groot deel is het hieraan te wijten, dat deze res tauratie niet dat effect tot gevolg had, dat er van verwacht werd en zoo blijkt duidelijk, dat er behalve goede ver bindingen van toets naar klepel nog andere factoren van invloed zijn op het succes van een beiaard-restauratie. Te Kampen heeft Fr. Hemony zijn reeks van 30 klokken, waarvan hij er 26 (27) in 1659 en 4 (3) in 1662 goot, gebaseerd op vier Van Wou-klokken, twee uit 1481, één uit 1483 en één zonder jaartal en een klok van Kiliaan Wege- wart (Kampen) uit 1627. Deze vijf klokken werden door Hemony waardig gekeurd om op toon te worden gedraaid om bij zijn klokken te gebruiken. De grootsteVanWou geeft den grondtoon As, de tweede Bes, de derde c, daarna volgt de grootste Hemony-klok, een des (d ontbreekt), de es-klok is van Wegewart (e ontbreekt), f en ges zijn van Hemony, g is de kleinste Van Wou-klok en hierna begint een vol ledige chromatische reeks van as tot bes2. In 1790 is het klokje g2 door L. Haverkamp te Hoorn hergoten. Daar deze beiaard de eenige van deze grootte in ons land is, waarvoor, naar het ontwerp van den Amsterdam- schen bouwmeester Philip Vingboons, van 1649—1664 een speciale toren werd gebouwd, is het wel van belang de ingrijpende restauratie te beschrijven, die deze mooie bei aard in 1940—41 onder leiding van den Nederlandschen Klokken-en Orgelraad heeft ondergaan, (zie afb. 32 en 34) De eerste zorg was de klokken logischer op te hangen. De drie grootste Van Wou's, bij elkaar naar schatting 11.000 kg wegend, hingen boven tegen het gewelf van den open koepel. Daaromheen hingen tusschen de stijlen de daarop volgende klokken en daaronder steeds kleinere. Het gevolg van deze wijze van ophangen der klokken was, dat, be halve in de onmiddellijke omgeving van den toren, deze zware beiaard bijna niet te hooren was, daar de kleinere klokken door hooger hangende groote overstemd werden. Ook de beiaardier hoorde niet veel van zijn spel, doordat hij opgesloten zat in een ruimte, die nog door een tusschen- zoldertje afgesloten was van de open lantaarn. Er was

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 79