63 door Fr. Hemony in 1658, twee, de heel- en halfuurklok, door Assuerus Koster in 1636 en de 3 kleinste door Noor den en De Grave in 1699. Klavieromvangc—c3 (min cis en dis), stemming: cis. Het mechanisme voor het handspel bestaat, evenals op den Zuiderkerks- en Paleistoren, uit een simpele draadverbinding van klaviertoets naar klepel, hel z.g. broeksysteem; hierdoor is op deze beiaarden genuan ceerd spel bijna onmogelijk. (In het hoofdstuk over de technische inrichting worden de nadeelen van dit systeem uitvoerig behandeld.) Het spel van den Zuiderkerkstoren heeft 35 klokken, waar van 32 gegoten door Fr. Hemony in 1656 en 3 (de klein ste) door Noorden en De Grave in 1699 en 1700. De stem ming der Hemony's is zeer zuiver. Klavieromvang: c—c3 (min cis en dis), stemming: cis. Arnhem bezit een Hemony-spel, dat de gieter op de aan wezige luidklokken gebaseerd heeft. De Arnhemsche bei aard heeft 47 klokken; de grootste is in 1539 door Willem Tolhuis gegoten en heeft As tot grondtoon; de daarop vol gende Bes- en c-klok werden in 1477 resp. door Geert van Wou en Gobelinus Moer gegoten. Met de volgende klok, des, begint een volledige chromatische reeks van 32 He- mony-klokken, waarvan de beide broeders tezamen er 25 in 1652 te Zutphen goten en Frans er 7 in 1661 te Amster dam goot. In 1734 werden door Jean Baptiste le Vache van Luik (toen tijdelijk te Nijmegen wonend) er 9 kleine klokjes bijgegoten, verder bevat hij nog één klokje van A. H. van Bergen van 1887 en twee van een onbekenden gieter. Dat Hemony in zijn klokkenreeks de cis en dis op nam bewijst dat hij de drie luidklokken in het spel heeft willen betrekken, daar al zijn beiaarden (uitgezonderd die van Gouda) de 2e en 4e klok (cis en dis) missen, omdat die door de z.g. ongetemperde stemming in die dagen overbo dig waren. Deze beiaard was de eerste, die in 1919 naar de inzichten van Jef Denijn werd gerestaureerd. Helaas is dit slechts een zeer bescheiden verbetering geweest, n.1. het beiaardklavier werd volgens de Mechelscbe maten en in richting veranderd, de verbindingen van het klavier naar de klepels verbeterd en veeren achter de klepels aangebracht.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 78