torentje te Rotterdam, (dit prachtige spel is helaas in Mei 1940 verloren gegaan) Het 2-octaafsspel van den Utrechtschen Claastoren werd in 1933 met 12 Taylor-klokjes uitgebreid; in de rustige omgeving van de Nicolaaskerk komt het zeer tot zijn recht en een zomeravondbespeling kan men met recht een feest van welluidendheid noemen. Ook Brielle, Doesburg, Enkhuizen (Drommedaris),'s-Her- togenbosch (Stadhuis), Middelstum, Weesp en Zaltbom- mel (zie afb. 30) bezitten lichte spelen van Hemony. Hier volgen nog enkele plaatsen, die in het bezit zijn van grootere Hemony-beiaarden. Aan de spits staat Amster dam, dat behalve het Muntspel, vier 3-octaafsspelen bezit, n.1. in den Paleis-, Oudekerks-, Westerkerks- en Zuider- kerkstoren. Van deze vier is die van de Oudekerk de zwaar ste en mooiste en is „aus einem Guss" in 1658 gegoten. De grootste klok geeft den toon Bes (klavier: c) en hier door is dit spel het zwaarste dat Hemony heeft gegoten; het heeft 39 klokken, waaronder twee van Noorden en De Grave, één van Petit Fritsen, één van Taylor en 35 van Frans Hemony. Het is ook het best bespeelbare. Sedert 1931 zijn voor de kleinste klokken tuimelaars aangebracht en is het beiaardklavier volgens standaardmaten ver- vernieuwd, het klokje es3 is onbruikbaar. Klavieromvang: c—e3 (min cis en dis), stemming: bes. Het klokkenspel in den koepel van het Paleis bestaat uit 35 Hemony's van 1664 en twee klokjes van Claes Noorden van 1699, die in 1940 door 2 nieuwe uit de gieterij van Petit Fritsen te Aarle-Rixtel zijn vervangen. Zij waren een geschenk van de Amsterdamsche burgerij aan den bei aardier J. Vincent bij zijn 40-jarig jubileum als zooda nig. De Paleisklokken zijn helaas niet meer zoo zuiver als Hemony ze zal hebben afgeleverd. Bovendien zijn de klok ken uit acoustisch oogpunt zeer ongunstig opgehangen,. n.1. in twee cirkels om de grootste klok, de kleinste onder en de groote boven. Klavieromvang: c—d3 (min cis en dis),, stemming: b. De beiaard in den Westerkerkstoren is tegenwoordig de minst mooie. Hij heeft 35 klokken, waarvan 32 gegoten 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 77