60 Actum Zutphen den derden Octobris des jaers onzes Hee- ren duysent, ses hondert, ses-en-veertich." In 1655 verlieten zij Zutphen om zich op vereerend ver zoek van „Burgemeesteren der Stadt Amstelredam" („al- soo wij Uwe tegenwoordigheid geerne hier zouden hebben ter oorzake van 't klockgespel voor ons nieuwe Raadhuis") als „Clock-geschutgieter" te Amsterdam te vestigen en wel aan de Keizersgracht nr. 454, bij het Molenpad, in die dagen aan de buitenzijde der stad gelegen („aen de Stadt Bermpte tusschen 't Schermschool en 't Verlaat") alwaar hun van stadswege kosteloos een gebouw ter beschikking werd gesteld om hun kunstig bedrijf uit te oefenen. Hier werden de meeste der prachtige klokken gegoten, die nu nog dagelijks over onze steden klinken. Francois werkte hier tot zijn dood in 1664, Pierre tot 1677 en in deze periode goten zij omtrent 40 beiaarden. De eerste beiaard voor ons land was die te Zutphen voor den Wijnhuistoren in 1644; de laatste, die te Amsterdam door Pierre in 1667 gegoten werd, was voor den stadhuistoren te Leiden bestemd, doch Pierre heeft slechts gedeeltelijk de hem verstrekte bestelling van 38 speelklokken kunnen uitvoe ren. Zijn neef en opvolger Mamertus Fremy voltooide het spel met de zes grootste. Beide beiaarden zijn helaas in deze eeuw door brand ver nield die van Zutphen in 1920, de Leidsche in 1929. Hoe hoog hun kunst door hun tijdgenooten geroemd werd, blijkt wel uit het feit, dat niemand minder dan Joost van den Vondel hen bezong als „D'eeuwige eer van Loterin- gen". De Hemony's waren meesters in het zoogenaamd „op toon gieten" en bijstemmen. Zij goten hun klokken iets te dik, waardoor zij hooger van toon waren en stemden ze daarna bij. Daartoe plaatsten zij de klok met de kroon naar be neden op een groote houten draaibank en sneden onder liet ronddraaien met een stalen beitel aan de binnenzijde van de klok het metaal eruit, wat er te veel was, totdat de juiste toon bereikt was. Men moet hierbij bedenken, dat dit bijstemmen slechts een uiterst kleine correctie was. Er

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 75