onderlinge stemming laat zeer veel te wenschen over. Met de vestiging der Gebroeders Hemony in ons land begint een tijdperk van groote welluidendheid voor den beiaard. In 1642 kwamen zij uit Lotharingen naar Zutphen, waar zij in 1644 hun eerste klokkenspel hier te lande goten voor den Wijnhuistoren aldaar. Van de vóór den brand van dezen toren in 1920 aanwezige 36 klokken goten zij er in 1644 dertien, in 1645 acht, in 1646 één, in 1674 (door P. Hemony) één, in 1677 (door Pierre) zes. In 1731—'32 leverde Cyprianus Crans te Amsterdam er nog vier, in 1824 Petit Fritsen één en in 1872 A. H. van Bergen te Heiligerlee één. Na de aflevering der eerste 22 klokken verstrekte het stadsbestuur aan de Hemony's het volgende getuigschrift: „Wij Burgemeesters, Schepenen ende Raedt der stad Zut phen, doen kondt, ende tuijgen, Certificeerende mits desen, voor de gerechte waerheijt, dat wij tot Cieraet onser Stads als mede tot dienst van de gemeente, goet ende noodich gevonden hebben een Clocken-spel te doen gieten op onse Wijnhuijs-toorn, op die marckt staend: ende dat daertoe sich gepresenteert hebbende die Eer ende konstrycke Mees teren Franco is ende Pierre Hemoni, gebroederen, uijt Lot- thringen van Levecoert geboortich, den welcken wy 't selve hebben aenbestaedet, sijnde de grootste, soo voor die uijr- klocke wort gebruyckt, van gewichte over die vier duijsent ponden ende die andere, tot sesentwintich kloeken in 't getal, nae advenant. Welcke uijr- en speel-klocken door onpartijdige Meesters, van ons daer toe geroepen, niet al leen voor goet verklaert, nemaer oock anderer naebuirige steeden Speelwercken in toon ende resonantie te boven gaende sijn erkant ende opgenomen geworden, alsoo dat wij daer aen een goet genoeghen hebben, ende den voor noemde Meesteren haeres arbeidens, wegens het gieten ende leveren des voorsz. kloeken, hier mede doen be- dancken. Ende alsoo wy versocht sijn daer van hunluijden Attestatie te geven, die wy den selven oock te geven niet en hebben kunnen verweygeren; als hebben wy tot waer- heijts oirkonde onser Stadts secreetsegel onder aen desen brief doen hangen. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 74