stuk over de technische inrichting zal ik hier nader op ingaan. De inrichting voor het automatisch spel heeft zich tot het begin van onze eeuw nagenoeg in denzelfden vorm ge handhaafd, waarin zij bestond ten tijde der Hemony's. Sedert het begin der 20e eeuw zijn drie verbeteringen toegepast. Ten eerste worden tegenwoordig, in plaats van de vaste toonstiften met verschillende afmetingen, verstelbare toon- stiften van één afmeting gebruikt, die bij het „versteken" (het plaatsen van nieuwe muziek op despeeltrommel) meer mogelijkheden van verschillende notenwaarden en zelfs van accelerandi en ritardandi bieden. Ten tweede past men toonstiften van verschillende hoogte toe, waardoor de hamers niet steeds van dezelfde hoogte op den klokwand vallen en het mogelijk is geworden ver schil in klanksterkte tusschen melodie- en begeleidings- tonen te maken. Ten derde worden de hamers op veerende stelen gemon teerd, waardoor deze beter afgesteld kunnen worden. In Engeland en Amerika heeft men voor het automatisch spel de trommel vervangen door een electro-pneumatische machine, waarbij een geperforeerde papieren rol de func tie van de trommel overneemt. De gaten in de rol bren gen, evenals in de pneumatische orgels door middel van luchtdruk, balgjes in beweging, die door draden en tuime laars aan de hamers der klokken zijn verbonden. Of dit mechaniek in een vochtig klimaat als het onze betrouwbaar zou zijn, valt te betwijfelen. De jongste beiaard in ons land, die van den raadhuistoren te Hoogeveen, is voorzien van een electrisch apparaat voor automatische bespeling, dat door middel van electro-mag- neten de klepels in beweging brengt. Of deze uitvinding in de praktijk voldoet, zal in de toekomst moeten blijken; voor het persoonlijk spel is zij zeker te verwerpen, omdat het inschakelen van electrische kracht het persoonlijke in het spel te niet doet. 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 71