van den nieuwen voerslach van dat hy gemaect ende gelevert heeft het clavier daer Sampson de beyaerdere mede beyaert". In Mechelen werd in 1556 voor 't eerst een klavier aangebracht. Hieruit ziet men dus, dat de voor slagen door het aanbrengen van klepels in de klokken veranderd werden in beiaarden. Helaas is het mij nog niet gelukt te ontdekken, waar in ons land het eerste beiaardklavier is aangebracht. Evenals Dr. G. van Doorslaer dit voor België deed, zou voor ons land door navorschingen in oude stadsarchieven meer licht in deze zaak gebracht kunnen worden. Het gebruik van beiaardklavieren heeft de uitbreiding van het aantal klokken in de hand gewerkt. De spelers, die nu veelal muzikanten waren, verlangden grootere mogelijk heden dan een diatonische reeks kan bieden. Eerst werd de verlaagde 7e toon (bes) toegevoegd, daarna volgde de verhoogde 4e toon (fis) en vervolgens de overige chro matische tonen; ook naar boven breidde men het aantal klokken uit, zoodat de omvang spoedig twee octaven Werd. Nu de beiaard niet meer een met de hand bespeelde voor slag, doch een zelfstandig instrument werd, begon men er ook zwaardere klokken aan toe te voegen. Waarschijnlijk eerst één of meer der aanwezige luidklokken, die bruikbaar waren en tenslotte werden beiaarden van drie octaven omvang met een volledig bas-octaaf gegoten. Alleen cis en dis bleven nog langen tijd ontbreken; deze tonen ontbra ken in dien tijd ook in het onderste octaaf van de orgels en clavecimbels. Het Goudsche carillon, gegoten door Pierre Hemony in 1675-76, was het eenige dat, hoewel onder scherp protest van den gieter, van een volledig basoctaaf voorzien werd. Een vooruitstrevend Haagsch organist, Quirinus van Blan- kenburgh, adviseerde het Gemeentebestuur van Gouda om het nieuwe carillon van een cis- en dis-klok in de bas te voorzien. Aan het verweer van Hemony danken wij het boekje van zijn hand: „Over d'On-nootsaakelijkheid en „On-dienstigheid van Cis en Dis in de Bassen der Klok- „ken. Vertoon uyt verscheyde advysen van ervaren orga- 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 68