52 slachtoffers hadden gemaakt, zouden we in 1700 wel 93 zingende torens rijk zijn geweest. Het terrein van onderzoek naar alle beiaarden, die bestaan hebben en verwoest, ver kocht of versmolten werden, ligt nog voor een deel braak. Wanneer men met de bespeling der klokken door een klavier begon, is moeilijk vast te stellen. Een onderzoek van oude stadsrekeningen kan hier nog veel aan het licht brengen, want het bespelen was eerst mogelijk door in de voorslagklokjes klepels aan te brengen en deze te verbin den met de toetsen van een klavierde aanschaffing hier van zal wel in de stedelijke boekhouding verantwoord zijn. Misschien heeft één of andere beyerman tijdens het be spelen der klokjes met een hamer ook één der zwaardere klokken willen gebruiken en hiertoe den klepel van een touw met een lus voorzien, waarin hij zijn voet kon plaat sen. Mogelijk is men door het met de hand neerdrukken van de hefboomen van den speeltrommel op het idee ge komen van het bespelen door middel van een beiaard klavier. In elk geval zal dit eerst geweest zijn, nadat het aantal klokjes zoover uitgebreid was, dat het mogelijk werd er melodieën op te spelen, n.1. in het begin der 16e eeuw. Dit aanbrengen van een klavier en de bespeling met den klepel was een groote stap voorwaarts op den weg van de ontwikkeling van den beiaard, want hierdoor werd het mogelijk de klokken dienstbaar te maken aan de muzikale bedoelingen van een kunstenaar. ïnplaats van het mecha nisch getingel van den voorslag, klonk nu bij tijden het veel levendiger spel van den beiaardier. Volgens Edm. van der Straeten, in „La musique aux Pays- Bas" (blz. 383) is de Vlaamsche stad Oudenaarde in 1510 de eerste geweest, die een beiaardklavier bezat. Het uittrek sel der rekeningen dezer stad vermeldt: „Betaelt Jan van Spierre, ter causen van IX clepels in de weekers van der orloge, en een clavier in torrekin om te beyaerdene." De Gemeentelijke rekeningen van 1541—1542 der Stad Ant werpen vermelden: aan „Michiel de Kempeneere, oorlogi- makere, wordt betaald voor ijzer geleverd aan de klokken

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 67