De voorslagklokjes werden in één der torenvensters (zie afb. 29) of in open spitsen aan één zijde opgehangen, ten einde ze goed hoorbaar en voor den beyerman gemakkelijk bespeelbaar te maken. Van lieverlede werd hun aantal uit gebreid tot een diatonische reeks (toonladder) van 8 tonen, waardoor het mogelijk werd bekende melodieën als voor slag te laten klinken. De oudste beiaarden van ons land, n.1. de vroegere in Zierikzee en Arnemuiden en die van Edam en Monnikendam zijn (behoudens den dubbelen omvang en de toevoeging van één of twee chromatische tonen) nog voorbeelden van zulke diatonische voorslagen. Door het uitbreiden van het aantal klokken werd de ruimte in één der vensternissen van den toren te klein en ver huisden zij naar binnen, terwijl zij in de open spitsen allengs de geheele lantaarn vulden, (zie afb. 30) Hier volgen, chronologisch gerangschikt, enkele plaatsen, die reeds vroeg in het bezit van een voorslag waren: Haarlem (St. Bavo) 1412, Leiden (Stadhuis) 1460, Grave 1462,Veere (Stadhuis) 1474, Utrecht (Domtoren) 1480, Kampen 1480, Groningen 1482, Middelburg 1492, Har derwijk 1500. In de 16e eeuw nam het aantal voorslagen snel toe en kwamen er wel een 26-tal bij. In 1600 waren er reeds 62 torens, die een voorslag of zelfs een beiaard bezaten en in de 17e eeuw ging die uitbreiding nog steeds voort. Toen de Hemony's in 1644 hun beiaarden begonnen te gieten, rustten in ons land de groote steden niet, voor zij bijna alle hun voorslag in een beiaard hadden doen ver anderen. De rijkste steden moesten er zelfs meer dan één hebben. Enkhuizen, Haarlem, Rotterdam en Veere hadden er twee, Middelburg, Zierikzee en Alkmaar ieder drie, Utrecht en Amsterdam zelfs vijf. In de gouden eeuw wedijverden de steden onder elkaar, wie de grootste en meeste beiaarden zou hebben. De Hemony's leverden, vergoten en veranderden in de laatste helft van de zeventiende eeuw niet minder dan 31 klokkenspelen in Nederland, voor een groot deel ook nu nog een bezit, waar men met recht trotsch op kan zijn. Wanneer de oorlog en het hemelvuur niet vele toren- 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 66