„ordre by Furretier by 't woord Carillonner aengeteekent, „dat de Carillons gemeenlyk uyt vier klokken bestaen:) „na dat 'et my voorquam, so hadde hy de klepels aen „touwen gebonden, om dies te makkelyker dan d'eene, „dan d'andere te konnen aanslaen. en na dat 'et scheen, „so hadde die Konstenaer daer selfs behaegen in, want „het duurde somtyds redelyk lang, en so aengenaem, dat ,,'et mackelyk iemand, die wat swak van hersenen was, „raesende doll sou gemaekt hebben." Waarschijnlijk zijn de klokkenluiders de eerste bespelers van klokken geweest. De beyerman had n.1. opdracht de klokken te luiden bij plechtige gelegenheden. Bij feestelijke gebeurtenissen maakte hij een levendiger gebruik der klok ken door met een houten hamer op de buitenzijde te slaan of door middel van een aan den klepel verbonden touw de klokken beurtelings te doen klinken. In deze beide manieren van aanslaan vindt men reeds het grondbeginsel van beiaardbespeling, waaruit later het mechanisch en het persoonlijk spel zouden groeien. Nog heden ten dage val len bij het automatisch spel, dat elk kwartier van onze torens klinkt, hamers op den buitenwand van de klokken en brengt, bij het persoonlijk spel, de beiaardier de kle pels tegen den binnenwand der stilhangende klokken. Het muzikaal gebruik van de klokken hebben wij te danken aan het aanwenden van de klok voor tijdaanwijzing. Men zou ook het gebruik, dat blijkens de miniaturen in oude handschriften in kloosters van kleine klokjes of „cymbaal- tjens" werd gemaakt, n.1. het bespelen door middel van een hamertje, of door beweging van een klepeltje, van een reeks van 5—8 „accordeerende clocxkens" als den pri mitiefsten vorm van beiaardspel kunnen beschouwen. Toch verdient dit instrument, dat een echte huisbeiaard was, meer den naam van voorganger van het toreninstrument, want eerst met het gebruik van torenklokken vangt ae geschiedenis van den beiaard aan. De uren werden aangegeven door een aantal hamerslagen op één der luidklokken. Om te zorgen, dat de aandacht direct bij den eersten slag bepaald werd, liet men op twee, drie of vier kleine klokjes een waarschuwingssein vooraf 49 Klokken en Beiaarden 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 64