43 sen, afgewisseld door mythologische voorstellingen; onder het randschrift gevleugelde engelenkopjes omgeven door gestyleerde bladversieringen. Op de grootere klokken van Frangois Hemony vindt men in later tijd steeds een voor stelling van vijf verschillende engelenfiguurtjes met mu ziekinstrumenten en wel van links naar rechts: een dansend engeltje met in iedere hand een klokje, één, gezeten voor een soort klavier, waarboven klokjes hangen, dan weer een dansend figuurtje slaande op een triangel, daarna één, dat met een staafje in een omgekeerde klok slaat en tenslotte een geknield engeltje, dat een klokje in de ééne hand op houdt en met de andere hand aan den klepel trekt. De reeks wordt daarna herhaald. (Afb. 27) Hemony gebruikte voor deze versiering palmhouten mallen, doch slechts op een enkele plaats is bij zeer nauwkeurige beschou wing de overgang te ontdekken, zoo zorgvuldig is deze bijgewerkt. Als men nu bedenkt, dat de sierranden bij groote klokken ieder een breedte van 5 a 6 cm hebben, kan men zich voorstellen hoe fijn alles afgewerkt moet zijn om op de foto nog zoo duidelijk zichtbaar te zijn. Ook de kronen werden door de oude gieters vaak ver sierd met Christuskoppen (Van Wou, o.a. Utrechtsche Domklokken), leeuwen- en engelenkopjes en bladversie ringen (Hemony). Op de klokken van Claes Noorden en Jan Albert de Grave komen precies dezelfde versieringen voor als op de Hemony-klokken, zij hebben het bedrijf voortgezet en eenvoudig dezelfde mallen gebruikt. De randschriften vertellen dikwijls, waarvoor de klok ge bruikt werd; Van Wou o.a. stelde ze in onze taal, de Hemony's meestal in het Latijn, voor beiaardklokken ge bruikten zij psalmverzen. In de Zuiderkerkstoren te Amsterdam hangen twee luid- klokken van Fr. Hemony uit 1659, die randschriften met Nederlandschen tekst hebbende grootste„Zo menigmael gy hoort den helderen klockeslagh gedenckt aendachtelyck aen uwen iongsten daech", de kleinste: „Het onrust van den tyt rust nimmermeer de tyt verkeert maer nimmer keert hy weer." Over deze randschriften zou een afzonderlijke studie te

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 50