38 van den wand ontstaan, die zwevingen veroorzaken. De bewerking, die de klok ondergaat om afwijkingen van de zuivere stemming te verbeteren, bestaat in het wegnemen van metaal uit den binnenwand van de klok en wordt een voudig bijstemmen genoemd. Het werk zelf is alles behalve eenvoudig. Er bestaan verschillende werkwijzen voor het bijstemmen, bijv. door uithakken en vijlen, wat bijna nooit tot het gewenschte resultaat heeft geleid, door uitslijpen met een amarilsteen, wat het voordeel heeft, dat de klok onder de bewerking voortdurend haar grondtoon en an dere partialen laat hooren en dus tijdens het afdraaien met de stemvork vergeleken kan worden. En tenslotte staat heden de moderne techniek den gieter ten dienste met een carrouselbank, een verticale draaibank. (Afb. 15) Reeds Hemony gebruikte een dergelijk werktuig van hout, dat door vier mannen in beweging gebracht werd. Deze primitieve draaibank is naderhand te Zutphen teruggevon den, doch helaas door de vinders in hun onwetendheid aan brandhout gehakt. Het nadeel van de moderne draaibank is, dat de toon onder het uitboren niet gecontroleerd kan worden, want terwijl de klok onder het uitslijpen vrij met den kop op den grond staat, wordt zij onder het uitdraaien op de draaibank met vier klauwen over den slagring en vier zware schroefbouten aan den kop muurvast op de bank geklemd. Het gevolg hiervan is, dat, terwijl de beitel de klok raakt, alleen de allerhoogste boventonen oorver- doovend gillen en de grondtoon en lage partialen niet tot ontwikkeling kunnen komen. De geluiden, die de klok on der deze bewerking voortbrengt, zijn zoo kwetsend voor het gehoor, dat ik de eerste maal, toen ik de stemkamer bij de firma Taylor wilde binnengaan, instinctief de deur weer dichtwierp. Met dit bijstemmen zijn de gieters begrijpelijkerwijs zeer geheimzinnig. De kennis ervan is door moeizaam experi menteeren en na veel mislukken verworven. Op het beiaard congres te 's Hertogenbosch in 1925 bestond er gegronde hoop, dat er een tipje van den geheimzinnigen sluier zou worden opgelicht, door de aankondiging van een voor dracht met lichtbeelden van den bekenden Engelschen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 45