37 De Ned. Klokken- en Orgelraad, een adviseerend lichaam, dat zich sedert 1917 bezighoudt met het keuren van en toezicht houden bij het vervaardigen van luidklokken, bei aarden en pijporgels, heeft deze keuring ingesteld om een indruk te krijgen van de hoedanigheden van de klokken, voordat zij eenige corrigeerende bewerking hebben onder gaan. Eerst wordt het gietwerk onderzocht, dit moet zon der gallen of blazen zijn, de tekst der randschriften of spreuken moet in overéénstemming met de opdracht zijn. Bij twijfel aan de samenstelling van het metaal wordt een zich daartoe aan de kroon bevindend proefstaafje afge slagen voor metaalanalyse. Vervolgens worden met behulp van stemvorken met loopgewichten (die dienen om het trillende deel der pooten langer of korter, dus den toon lager of hooger te maken) de grondtoon, de slagtoon en de voornaamste partiaaltonen opgenomen. (Afb. 16) Wijken deze slechts weinig af, dan wordt den gieter toegestaan de afwijkingen te corrigeeren. Zijn zij echter naar het oordeel der keurmeesters te groot, dan moet de klok worden afge keurd. Het spreekt vanzelf, dat de keuring voor beiaard- klokken, waarbij de onderlinge (uitwendige) en afzonder lijke (inwendige) stemming niets te wenschen mag over laten, veel strenger is dan voor luidklokken, die gewoon lijk slechts weinig in aantal zijn en door het eigenaardig gebruik, dat ervan gemaakt wordt, lichte zwevingen toe laten. Door het zwaaien van de klok ontstaat n.1. reeds een zweving of beving in het geluid, waardoor kleine afwij kingen in de stemming niet opvallen, evenals een licht ontstemd tongwerk van een pijporgel nog wel te gebruiken is, wanneer men den tremulant erbij opentrekt. Is de klok goedgekeurd voor verdere afwerking, dan wordt met staalborstels de verbrande leem grondig verwijderd en de klok verder met water, fijn zand en amaril blank geschuurd. In Engeland en ook bij de firma Van Bergen te Heiligerlee worden de klokken met een zandstraal schoongespoten, waardoor zij een dof grijze kleur krijgen. (Afb. 14) Dit moet met groote omzichtigheid gebeuren, omdat het metaal aangetast wordt als de zandstraal te lang op één punt gericht blijft en er ongelijkheden in de dikte

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 44