eischte hoedanigheid, dan breekt het groote oogenblik van het gieten aan. Het vuur in de goten wordt uitgedoofd en de asch zorgvuldig weggeveegd, de proppen in de giet- en ontlatingsgaten worden door precies passende ijzeren staven vervangen en voor het laatst wordt de oven nog eens extra opgestookt. Godsdienstige gieters houden het aloude ge bruik in eere, om op het oogenblik voor het gieten een gebed op te zenden voor het welslagen van het werk. In oude tijden kwam de geestelijkheid zelf den zegen afsmee- ken voor de klokken, die bestemd waren om geslachten lang de vereering van het bovenaardsche en eeuwige uit te drukken. Om den ovenmond te openen moet met een 4 a 5 m lange paal de leemen prop weggestooten worden. Is dit geschied, dan baant zich het gloeiend metaal sissend, bruisend en borrelend een weg door de goten. Na eenige oogenblikken worden de ijzeren staven, die den toegang tot de vormen versperren, weggenomen en nu begint het sissen, borrelen en grommen opnieuw, terwijl het metaal in de vormen loopt. Na enkele oogenblikken spuiten er metershooge vlammen van allerlei kleur uit de luchtgaten; de gassen, die ontsnappen, schijnen vanzelf te ontbranden. Allengs nemen de ondergrondsche geluiden af en tenslotte treedt een doodsche stilte in, waarbij een gevoel van opluchting en ontspanning merkbaar wordt. Vooral voor den gieter zelf zijn de oogenblikken terwijl het metaal in de vormen vloeit zeer spannend, omdat bij een barsten of ontzetten van den vorm het werk van weken en soms maanden be dorven is en van voren af aan begonnen moet worden. Als de klokken zijn afgekoeld - bij kleine klokken na een etmaal, bij groote na enkele dagen worden zij uit gegraven. De verkoolde leemen mantels kunnen gewoon lijk met de spade verwijderd worden. (Afb. 12) Meer inspanning wordt vereischt om uit de nog heete klok ken de soms steenhard geworden kernen te verwijderen. De aan de randen uitstekende gietbramen worden weg genomen en het ergste vuil wordt van de oppervlakte afgeborsteld. Zoo blijven de klokken wachten op de eerste keuring. (Afb. 13) 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 41