nen naar de vormen te vloeien. Deze goten worden op den dag van het gieten met turf droog gestookt, want de aan wezigheid van het kleinste waterdeeltje kan een explosie van het gesmolten metaal veroorzaken. Tijdens het gieten van eenige klokken voor het Leidsche stadhuis bij de firma Van Bergen te Heiligerlee maakte ik dit mee; iedereen zocht een goed heenkomen, behalve de mannen op den gietkuil, wier broekspijpen door het uitéénspattend metaal in brand vlogen. Tijdens een radio-uitzending van het gie ten uit dezelfde gieterij geschiedde het laatste eveneens en vluchtte men met zulk een haast, dat iemand de microfoon omschopte; ingewijde luisteraars, die door de geluiden wisten, wat er gaande was, wachtten in spanning. Alles liep zonder ongelukken af en na enkele minuten berichtte de omroeper, wat er gebeurd was. De inrichting, waarin het klokkenmetaal gesmolten wordt, is een zoogenaamde vlamoven; hierin slaan de vlammen, op hun weg naar den schoorsteen, over het te smelten metaal heen. Fig. 8 stelt de schetsmatige dwarsdoorsnede voor van een grooten vlamoven. Rechts op de teekening onder den vuurhaard ziet men in stippellijnen aangege ven de exhaustor, die bij de firma Van Bergen het vuur aanblaast. De oven van de firma Petit en Fritsen is zoo geconstrueerd, dat dit hulpmiddel overbodig is, terwijl toch de oven in 3 a 4 uren op de vereischte temperatuur is. De brandstof in 't noorden van ons land half om half turf en hout, in 't zuiden enkel eikenhout wordt van boven in den haard geworpen; de opening is met een zware ijzeren plaat afgesloten. Uit den haard leidt een kanaal van bijzondere constructie de heete lucht en vlam men naar den eigenlijken smeltoven, welks bodem eenigs- zins hol is en afloopt naar de zijde, waar het metaal moet wegvloeien. De opening of mond van den oven is met een leemen prop gesloten. Naar boven ontwijken de vlammen door den schoorsteen. Zóó groot is de trek in dezen schoorsteen, dat soms heele turven of stukken hout uit den haard in den oven belandden en de vlammen meters hoog boven den rand van den schoorsteen uitslaan. Er ont staat zoo'n zuiging in den smeltoven, dat de deuren, die 33 Luidklokken en Beiaarden 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 38