32 zijde van den mantel achterlaten. Is ook deze hard gebak ken dan wordt hij met zware kettingen omhoog geheschen. De valsche klok, die nu weer bloot komt, wordt voor zichtig stuk geslagen en van de kern afgenomen, (afb. 9) Den mantel laat men weer over de kern zakken en op de plaats, waar eerst de valsche klok heeft gezeten, is nu een ruimte ontstaan, precies gelijk aan den vorm, dien de klok moet hebben. Krijgt de klok geen kroon, zooals tegen woordig gebruikelijk is, dan is de vorm klaar, nadat er boven in den mantel drie gaten zijn gemaakt, één om het metaal in te gieten en twee voor het ontsnappen van de lucht en de verbrandingsgassen, die voor het metaal moe ten wijken, (zie fig. 7 F, F) De firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel geeft er de voor keur aan kronen aan haar luidklokken te gieten. Daartoe wordt boven in den mantel een ronde opening gelaten. Op een stevige plank wordt de kroon geboetseerd uit een mengsel van was en teer. (afb. 6) Deze wordt zorgvuldig geheel met leem omkleed. Het geheele stuk wordt daarna op een fornuis gebakken. De kroon van was smelt dan en laat, evenals de versieringen in den mantel, holten achter, die de gedaante van de kroon hebben, (afb. 7) De gaten voor het gieten en het ontwijken van de gassen monden in de kroon uit. De gietvorm voor de kroon wordt op den man tel geplaatst en daaraan met leem bevestigd (afb. 8) Zijn alle vormen der klokken, die tegelijk gegoten zullen worden, klaar en in den gietkuil geplaatst (het aantal varieert naar gelang de grootte der klokken), dan wordt de ruimte, die in den gietkuil overblijft, vast aangestampt met aarde en steenen. (afb. 11) Dit moet laagvoor laag met veel zorg geschieden, het moet den weerstand der mantels nog vergrooten, opdat zij niet door de kracht van het vloeibare metaal zullen barsten of breken, waardoor het werk van maanden ongedaan zou worden gemaakt. In de openingen van den vorm worden goedsluitende proppen gemaakt, opdat er geen zand of aarde in de vormen terecht komt. Als de vormen geheel bedekt zijn, worden van den mond van den oven tot boven de gietgaten der vormen goten gemetseld, die het metaal dwingen in bepaalde ba-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 33