nen gemetseld. Aan één zijde wordt een opening gelaten, want als de kern, het onderdeel, waaraan thans gewerkt wordt, klaar is, wordt door de opening een turfvuur ge stookt om de klei te drogen. Is dit muurtje tot 10 a 40 cm naar gelang de hoogte van de klok opgetrokken, dan wordt de ribbe op de spil, die in het middelpunt van de kern staat, bevestigd en worden de steenen volgens het profiel van de ribbe gelegd, nu zonder een opening te sparen. Ook de bovenkant van de kern wordt dicht ge maakt. De ongelijkheden van de steenen worden met leem aangezuiverd en tenslotte wordt de geheele oppervlakte met slappe leem bestreken. Door het ronddraaien van de ribbe wordt de overtollige leem weggestreken en het zui vere profiel, dat de klok van binnen moet hebben, over den geheelen omtrek verkregen. Nu wordt door middel van een turfvuurtje, binnen in de kern gestookt, de leem gelijk matig gedroogd. Barsten en scheurtjes, die door het dro gen ontstaan, worden weer dicht gemaakt, zoodat de opper vlakte van de kern volkomen effen wordt. Is de leem voldoende gedroogd, dan wordt er een dun laagje vochtige asch of papier op gebracht. De ribbe wordt van de spil afgenomen en volgens de lijn van het uitwen dige profiel van de klok afgezaagd en opgezuiverd. De vorm van de strook hout, die eraf gezaagd wordt, komt veel overéén met dien van een rib, vandaar deze naam, dien de gieters aan den mal geven. Zij wordt weer op de spil bevestigd, want in haar nieuwe gedaante moet zij dienst doen voor het maken van de z.g.n. „valsche klok"., (afb. 2) Over de kern wordt n.1. een laag leem aangebracht, die precies de gedaante heeft, die later de klok zal krijgen. De oppervlakte wordt evenals de kern weer met de ribbe bewerkt. Is de oppervlakte volkomen glad, dan wordt de ribbe verwijderd en nu voorgoed, daar zij geen dienst meer behoeft te doen. Vervolgens worden de sierranden, orna menten, randschriften en jaartallen aangebracht, (afb. 3) Deze zijn vooraf gemodelleerd uit een mengsel van was en- teer en worden met terpentijn op de valsche klok geplakt. Is alles zuiver in de kleinste bijzonderheden, zooals het later op de echte klok moet komen, op de leem gebracht,. 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 31