bedrijf eigen zijn, n.1. een vermenging van rook van turf en eikenhout, verwarmde leem en de dampen, die bij het gieten ontstaan. In het dak zijn openingen als in een sta tionsoverkapping voor het ontwijken van den rook. Waar de kap begint liggen van den éénen muur naar den an deren zware ijzeren binten, waarover mirakeltakels loopen voor het transporteeren der gietvormen en der gegoten klokken. Voordat met het gieten begonnen kan worden moet een werk verricht worden, dat soms maanden tijd vordert, n.1. het maken der leemen gietvormen. Hiertoe moeten eerst de noodige berekeningen gemaakt worden. Naar den toon, dien de klok zal moeten geven, worden de onder- en bovendiameter berekend, die zich ongeveer verhouden als 2 1. Volgens de trillingsgetallen van de partiaaltonen wordt nu het in- en uitwendig profiel ontworpen en op een plank, van goed uitgewerkt hout, veelal perenhout, geteekend, zuiver volgens de teekening van het inwendige profiel uitgezaagd, schuin weggestoken en met de vijl zui ver afgewerkt. Aan de zijde, waar de bovenkant van de klok komt, worden eenige platte ijzers vastgeschroefd, die eindigen in een bus, welke bij het maken van den vorm over een spil wordt geschoven. Den aldus vervaardigden mal noemt de gieter „ribbe". Met den passer wordt nu de onderste omtrek van de klok afgeteekend, voor kleinere klokken, tot ongeveer 1 Meter middellijn op een stevige houten plaat, voor grootere klokken op den bodem van den gietkuil. Deze naam is eenigszins misleidend, want de bodem van den „kuil" is ongeveer gelijk met den vloer van de gieterij. Het is de ruimte voor den gietoven, die wanneer zij ongebruikt is, begrensd wordt door den voorkant van den oven en twee zijmuren, die tot 2 m hoog zijn opgetrokken. Zijn de groote vormen klaar, of de kleine vormen in den gietkuil geplaatst, dan wordt de vierde wand aangebracht, be staande uit dikke deelen. Het vervaardigen van den gietvorm begint met het maken van de z.g. kern. (zie afb. 1) Daartoe wordt aan de binnen zijde van den getrokken cirkel een muurtje van bakstee- 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 30