Het keuren van luid- en speelklokken en onderdeelen van beiaarden bracht mij reeds lang in aanraking met het eerbiedwaardige bedrijf van het klokkengieten, dat voor den leek nog altijd met een waas van geheimzinnigheid en romantiek is omgeven. Ik zal nu trachten aan de hand van eenige figuren en afbeeldingen een juiste voorstelling te geven van alles, wat bij het gieten van een klok aan de orde komt. 28 HOOFD STUK III HET GIETEN Zoodra men het gebouw der gieterij betreedt, krijgt men sterk den indruk, dat hier een voorvaderlijk handwerk nagenoeg op dezelfde wijze wordt beoefend, als in den tijd, voordat de machine de moderne industrie deed ont staan. Van de drie gieterijen, die ik bezocht: die van Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel in Brabant, van de Gebr. van Bergen te Heiligerlee in Groningen en van John Taylor te Lougborough bij Birmingham in Engeland, was de laatste de meest gemoderniseerde. Doordat de firma Van Bergen tevens torenuurwerken en brandspuiten vervaardigt, treft men daar de gewone machines voor metaalbewerking aan. Zij is ook in het bezit van een 20-tons verticale draaibank voor het uitboren van groote klokken. De oven voor het smelten van het metaal wordt er door een exhaustor aan geblazen. Bij de Firma Petit en Fritsen vindt men een kleine verticale draaibank voor het uitboren van kleine klokken en een apparaat voor het uitdraaien van groote. Ik was in de gelegenheid in al deze gieterijen het gieten mede te maken en moet erkennen dat ik in de Brabantsche gieterij het meest onder den indruk kwam; vooral door de bijna gewijde stilte, die daar heerschte. In de Engelsche en Groningsche gieterijen heerscht de bedrijvige luidruchtigheid der nevenbedrijven, zoodat keu ringen daar of buiten den arbeidstijd moeten geschieden óf het bedrijf terwille daarvan moet worden stilgelegd. In de gieterij hangen die eigenaardige geuren, die aan het

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 29