kerken bij een tweegelui het interval van een kleine terts; bim-bam. In den St. Laurenstoren te Rotterdam bijv. hingen twee Hemony-luidklokken van 1654, die door de Pro- testantsche gemeente gebruikt werden en de tonen dis, fis (klein octaaf) gaven. Zij vormden met de grootste luid- klok, de Laurentius, een B (groot octaaf), gegoten door Jan en Willem Hoerken in 1461, een grooten drieklank. Helaas is dit drietal bij den brand op 14 Mei 1940 verloren gegaan. Zoo'n kleine terts-tweegelui klinkt nogal somber, maar kan toch bij voldoende zuiverheid der afzonderlijke klokken, n.1. indien de inwendige tertsen juist gestemd zijn, door zijn eigenaardige harmonie van verminderden drieklank (2 kleine tertsen boven elkaar) bevrediging schenken. Minder ééntonig, hoewel nog somberder, klinken twee klok ken, die een groote seconde verschillen. Mits met zorg ge luid, zoodat zij elkaar zuiver rythmisch afwisselen en niet op sommige momenten door gelijken slag tegen elkaar opbotsen, is deze combinatie het best geëigend voor be grafenisplechtigheden; het herinnert aan de aanvangs- tonen voor den 4en psalmtoon en o.m. aan de begintonen van „Introitus", „Sanctus", „Agnus Dei" uit de Requiem mis. Aangrijpend klonk dit gelui, zelfs door de radio, uit den St. Jacobstoren te 's-Gravenhage (vermoedelijk de twee ■klokken van Jasper en Jan Moer van 1541 en 1547) bij de begrafenis der Koningin-Moeder. Een vroolijker gelui geeft de combinatie van een groote terts. Indien de gieter het niet in zijn macht heeft om de kleine terts-partiaal*)van de grootste klok te onderdrukken of nog liever in een groote terts te veranderen, wordt de harmonie wel eenigszins vertroebeld door de dan onver mijdelijke botsing tusschen de terts van de grootste en de prime en slagtoon van de kleinste klok. Bij absoluut zui vere stemming wordt het majeur-karakter nog verhelderd door het samengaan van de kwint der grootste en de kleine terts der kleinste klok. Een bijzonder mooi, melodisch driegelui ontstaat door de Zie volgend hoofdstuk. 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 22