tegelijk. Zoo heeft de Domtoren te Utrecht bijv. zeven luidklokken van Geert van Wou, waarvan de zwaarste „Salvator" ruim 8200 kg weegt en die tezamen ruim 26000 kg wegen; bij bijzondere gelegenheden wordt dit geweldig gelui gelijktijdig gebruikt. De laatste jaren voor den oorlog geschiedde dit in den oudejaarsnacht en was per radio te beluisteren. Natuurlijk kwam de machtige donder, die deze geweldige massa brons veroorzaakt, door den luidspreker niet tot zijn recht en kan men alleen door het hooren in werkelijkheid daarvan een indruk krijgen. De oorspronkelijke reeks omvatte 13 klokken, die de vol gende grondtonen gaven: 1 a 3 a s 6 z 8 9 10 11 ia] 13(?) De tusschen haakjes geplaatste klokken 7—12 zijn in 1664, het jaar waarin Hemony zijn beiaard voor den Dom goot, verdwenen. Als men bedenkt, dat elke klepel om de drie seconden tegen den klokwand vliegt en de uitklinktijd van zulke groote klokken minutenlang duurt, krijgt men eenige voor stelling van de vermenigvuldiging van klank in den toren vóór dit op straat hoorbaar wordt. Dr. W. van der Eist beschrijft in zijn boek „De klokken van den Domtoren te Utrecht" de gewaarwording, die men tijdens het luiden in de klokkekamer heeft en ik was zelf eens in den Mechelschen toren bij de luidklokken, van precies dezelfde grootte als de Utrechtsche, tijdens het lui den aanwezig. De eerste impuls, die men krijgt, wanneer men de deur van de klokkekamer onder het luiden opent, is zoowel de wild rondzwaaiende klokken en met titanen kracht beukende klepels, als het oorverdoovend geluid te ontvluchten. De beweging der groote kloklichamen ver oorzaakt een geweldigen tocht. De klepelslagen doen zelfs de zware balken van den klokkestoel en de binten, waar op deze rust, dreunen en schudden, zoodat men het gevoel krijgt, niet op veiligen bodem te staan. Het kraken van 17 Luidklokken en Beiaarden 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 18