afwisselende gebruik der klokkenreeks kan maken. Het is ook mogelijk, dat het change ringing zich ontwikkeld heeft uit het zeer oude gebruik van klokkenluiden om booze geesten op de vlucht te jagen. In ons land vindt men daar van nog een overblijfsel in Friesland, in het zoogenaamde „klokstjürren", dat bestaat in een onafgebroken luiden van St. Thomas tot Driekoningen (van 21 December tot 6 Ja nuari) Op één van mijn reizen naar Loughborough in het graaf schap Leicester, waar de klokkengieterij der Firma John Taylor Co. gevestigd is, woonde ik op een Zondagmid dag in een plaatsje in de buurt van Nottingham, door bemiddeling van den heer Taylor, in den toren zoo'n change ringing bij. Na een 30-tal meters klimmen beland den we op een torenzolder, waar uit de zoldering sierlijk bewerkte, gekleurde koorden hingen. Op een bankje stond de burgemeester der plaats in hemdsmouwen, de handen om het koord der zwaarste klok; om hem heen in een hal ven cirkel stonden de notabelen van het dorp, ieder met een klokkekoord in de hand. Op een teeken van den bur gemeester ving het luiden aan, eerst regelmatig toon voor toon, de diatonische toonladder van boven naar beneden, ongeveer vijf minuten lang. Dit was als 't ware de inlei ding, daarna volgde een wenk aan den luider van een bepaalde klok en werd een andere volgorde genomen. Zoo wisselde men de opeenvolging steeds af op een teeken van den aanvoerder. Na eenigen tijd dit luiden bewon derd te hebben, daalden we weer naar beneden en gingen op het kerkplein luisteren; het effect buiten was prachtig en elke nieuwe cadens verraste weer door klankvolheid. Keeren wij na dit uitstapje naar een gebruik, dat heden in Engeland nog stand houdt, terug naar de geschiedenis van het luiden. In de middeleeuwen breidde men het aantal luidklokken meer en meer uit en kregen de gieters tot taak deze klok ken onderling met elkaar in harmonisch verband te gieten. Want hoewel elke klok voor een afzonderlijk doel geluid werd, kwam men ertoe bij sommige gelegenheden meer klokken tegelijk te luiden en op feestdagen zelfs allen 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 17