toezicht van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg ge steld, zoodat geregelde controle en deskundig toezicht bij restauraties verplicht is. In de tweede plaats moeten zij weer, evenals in den bloei tijd der beiaardkunst, door vakmusici met breede ontwik keling worden bespeeld. Hiermede houdt onmiddellijk verband een herziening der traktementen en toezicht van staatswege op de benoemingen, zoodat het niet meer voor komt, dat iemand als beiaardier wordt aangesteld, die nooit een beiaardklavier gezien of bespeeld heeft. Voor het ambt van beiaardier worden, evenals voor leerkrachten aan con servatoria en scholen, alleen bevoegden benoemd, die door het bezit van een diploma blijk geven een degelijke oplei ding genoten te hebben. Nog altijd zijn er in ons land gediplomeerde beiaardiers zonder beiaard; hierin dient verandering te komen. Het inrichten van een stelsel van wisselbespelingen, waar door de bewoners van de ééne stad ook eens den beiaardier van een andere plaats hooren en de beiaardiers verschil lende instrumenten kunnen bespelen, zal zeker de belang stelling verhoogen. Alleen door het peil van het bespelen van den beiaard op te voeren en het publiek te leeren luisteren, zal de bei aardkunst weer tot grooteren bloei komen. Niet alleen door over de klokken te praten of te schrijven of ernaar te kijken, doch vooral door ze te laten klinken zullen onze beiaarden in de toekomst het verloren terrein kunnen her overen. Deze slotbeschouwing over de taak van den beiaard in onzen tijd moge de beiaardiers hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de muzikale ontwikkeling van ons volk doen beseffen en hen aansporen zich steeds verder te ont wikkelen. 146

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 171