de graanhal, waarmede de opening van de korenmarkt werd aangegeven. In Monnikendam is zelfs een „zand- klok", die bij winterdag de gemeente maant tot zandstrooi- en als het glad is. Een afzonderlijke soort van klokken vormt de „gerechts- klok", opgehangen om door den aanklager te worden ge luid tot het samenroepen der rechters bij de terechtstelling de „diefklok", de „arme zondaarsklok", de „schandeklok" werd voor bankroetiers enz. geluid. Langzamerhand deed de klok haar intrede in de kloosters, waardoor soms wrijvingen ontstonden tusschen kloosters en parochieën over het luiden. Bij Franciscaners luidde, wanneer hun levensmiddelen uitgeput waren, de „honger klok", om de geloovigen op te wekken hen van spijs en drank te voorzien. Allengs nam het luiden van de kloosters zoo toe, dat in de 17e eeuw hierover klachten rezen en verbodsbepalingen wenschelijk geacht werden. Er is in de middeleeuwen zelfs een mode geweest om bellen als sieraad aan de kleederen te dragen. De oorsprong van deze mode is onbekend. Vroeger kwamen zij aan de nar renkappen voor en geestelijken droegen ze in navolging van den hoogepriester (Exodus XXVIII v. 33—35; XXXIX v. 25, 26). Ook voor gebruik binnenshuis breidde zich hun toepassing uit. In menig verlucht handschrift vindt men hiervoor de bewijzen in miniaturen, die een afbeelding voorstellen van een klokkenspeler (soms een monnik, dikwijls Koning David), gezeten of staande onder 4 tot 8 in een rij of aan een hoepel opgehangen klokjes, die met een hamer in elke hand bespeeld worden. In een handschrift uit de 6e eeuw, afkomstig uit het klooster St. Blasiën, komt een teekening voor, waarop een monnik met een hamer aan vijf klokken tonen ontlokt. Dit soort spel ontwikkelde zich vooral in Engeland. Men vindt er heden nog twee vormen van over, n.1. het liandspel met kleine klokken met klepel en hand vat, die beurtelings opgenomen en door schudden bespeeld worden en het zoogenaamde „change ringing", het in be paalde cadensen luiden van 8 a 10 klokken. In sommige streken wedijveren de plaatsen met elkander, wie het meest 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 16